Inter Miami CF 2-0 Real Salt Lake (21 februarie 2024) Analiza jocului

Lionel Messi l-a ajutat pe Inter Miami să se recupereze după presiunea din a doua repriză de la Real Salt Lake pentru a marca ambele goluri în deschiderea sezonului Major League Soccer, 2-0, miercuri, la Fort Lauderdale, Florida.

Robert Taylor a marcat târziu în prima repriză, iar Diego Gomes a adăugat încă unul pentru Miami, care a dominat înainte de pauză, dar a fost în jos după aceea și norocos să fie încă în frunte când Gomes a adăugat.

– Transmiteți în flux pe ESPN+: LaLiga, Bundesliga și multe altele (SUA)

Luis Suarez a fost principalul ajutor în asigurarea lui Gomez la debutul său în MLS, după ce a devenit al treilea dintre foștii coechipieri ai lui Messi la Barcelona care i se alătură pe lista de la Miami în acest sezon.

Messi a avut o șansă târzie strălucitoare de a înscrie primul său gol din 2024 în minutul 89, dar a fost respins de portarul Jack McMahon, care a terminat cu șase salvari. Cu toate acestea, MacMath ar fi trebuit să se descurce mai bine împotriva deschiderii lui Taylor.

Salt Lake a terminat cu două șuturi pe poartă – fundașul Brian Vera – dar a fost mai mult un lucru liniștit decât o șansă.

Oaspeții au respectat-o ​​la fel de mult ca orice echipă MLS în repriza secundă împotriva Miami, dar RSL a irosit adesea mingea în poziții promițătoare.

Real Salt Lake a arătat cât de mult respect a avut Messi dintr-o lovitură liberă devreme când i-a oprit pe fundași lângă cele două stâlpi de pe linia porții. Mișcarea a dat roade, deoarece Justin Claude a condus efortul lui Messi.

Apoi, în minutul 23, MacMath a răspuns bine cu o salvare la dreapta sa pentru a respinge efortul scăzut al lui Gomez de la marginea suprafeței de pedeapsă.

READ  Dincolo de Gaza: Cum beneficiază houthiii din Yemen de pe urma atacului navelor din Marea Roșie | Caracteristici

Golul de deschidere a venit în minutul 39. Messi a jucat ultima pasă și Taylor a alergat pe partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă pentru a lovi imediat o minge în adâncime cu piciorul drept. MacMath sa aruncat din nou la dreapta lui, dar a evaluat greșit sau a făcut greșit un efort relativ blând în timp ce a strâns sub portar și a eschivat peste linie.

Miami a marcat un gol de asigurare la contraatac în minutul 83, când Messi i-a strecurat mingea lui Suarez, care apoi a jucat o centrare rapidă pentru Gomez pentru a-l depăși cu grijă pe McMath.

Această poveste a folosit informații din mass-media la nivel de teren.