Kaitlyn Clarke pe foc de la 3 în presezonul WNBA; Eroismul târziu al lui Arike Ogunbowale învinge febra

Debutul în sezonul WNBA al lui Caitlin Clark a avut loc la fel ca în ultimul an la Iowa. Ea a spart 3 secunde și a făcut-o în fața unei mulțimi sold-out.

Dar nu s-a încheiat cu victorie.

Clark și-a făcut debutul în WNBA pentru Indiana Fever vineri seară într-un meci de presezon împotriva Dallas Wings, la doar câteva săptămâni după ce a jucat în meciul din campionatul NCAA. A lovit trei 3-uri în primul sfert și a marcat 21 de puncte.

Nu a fost suficient pentru victorie, deoarece All-Star Arike Ogunbowale a scufundat Fever cu un 3-pointer cu 3 secunde rămase într-o victorie 79-76 Wings.

Clark a drenat un 3 la un layup contestat, dar a trecut peste marcaj când a sunat soneria.

7.000 de oameni au împachetat Centrul College Park din Arlington, Texas, pentru a asista la prezentarea lui Clark. Au aplaudat primul ei debut în ziua jocului ca jucătoare WNBA.

Nu a durat mult până când Clark le-a oferit fanilor ceea ce au plătit să vadă. La un minut de joc, Clark a oprit dincolo de arcul de pe aripa dreaptă pentru prima ei încercare de 3 puncte într-o uniformă WNBA. S-a scufundat prin plasă pentru un avantaj de 5-2 la Fever.

Câteva minute mai târziu, a făcut-o din nou. Al doilea lui 3 a extins avantajul din primul sfert al Indianei la 14-3. Apoi a tras un fault la un șut în 3 puncte și a lovit 2 din 3 aruncări libere pentru a extinde avantajul Fever la 16-9 la repriză.

Al treilea, un 3 cu 2:55 rămase în sfert, l-a pus pe colegul boboc și fostul gardian al statului Ohio, Jaycee Shelton (alegerea nr. 5) pe podea. Ea a lovit fosta ei rivală Big Ten pe teren pentru a se deschide, apoi a tras în sus din partea de sus a arcului.

Oficialii nu au văzut suficient contact pentru un fluier, iar 3-ul lui Clark a extins avantajul Indianei la 19-15. După aceea și-a luat prima pauză pe bancă. Când a părăsit jocul, a marcat 11 din cele 19 puncte ale Indianei în 3 din 4 3.

Când s-a întors la începutul celui de-al doilea trimestru, a reluat de unde a rămas. De data aceasta, ea a fost cu un pas în spatele celei de două ori All-Star Natasha Clark.

Până la sfârșitul reprizei, el se dovedise cel mai bun marcator sezonul trecut și liderul asistent al NCAA. Ea a făcut-o alături de alegerea nr. 1 de anul trecut și începătoarea anului WNBA, Aaliyah Boston.

READ  Telescopul spațial Webb detectează molecule cheie în exoplaneta K2-18 b

La jumătatea celui de-al doilea sfert, Clark a condus până în vârful drive-ului și a atras o echipă dublă, permițând Bostonului să atace marginea și să se elibereze. Clark a găsit Boston cu o trecere prin trafic care a dus la un etaj deschis.

Necazurile greșite l-au limitat pe Clarke după pauză. El a primit al treilea și al patrulea fault în posesiunile consecutive din al treilea sfert și a mers pe bancă la jumătatea sfertului fără să lovească o găleată din a doua jumătate.

Kaitlyn Clark a fost în flăcări de la 3 în debutul ei în presezon WNBA.  (Gregory Shamus/Getty Images)

Kaitlyn Clark a fost în flăcări de la 3 în debutul ei în presezon WNBA. (Gregory Shamus/Getty Images)

A revenit cu 6:55 rămase în al patrulea și Indiana în frunte, 62-60. Al cincilea 3 al jocului i-a adus Indianei un avantaj de 67-65.

Dar eroismul târziat al lui Ogunbowale i-a stricat debutul și i-a asigurat că Dallas a câștigat.

Clark a terminat cu 21 de puncte, trei recuperări, două pase decisive și două furturi. Ea a tras 6 din 15 de la podea și 5 din 13 de dincolo de arc.

A condus Dallas cu 21 de puncte și cinci recuperări. Ogunbowale a avut 19 puncte, trei recuperări și trei pase decisive. Câștigătorul său a fost singurul de la distanță lungă în șapte încercări.

viață lungă49 de actualizări

• Caitlin Clark conduce febra la debut

Deși nu este o confruntare oficială, seria de jocuri de 20 de puncte a lui Clark continuă în debutul ei în presezon WNBA. El a marcat 21 de puncte în 5 din 13 lovituri de dincolo de arc. El a tras 40% în total și a fost 4 la 5 de la linia de aruncări libere. Niciun apărător nu a marcat mai puțin de 20 de puncte într-un joc din decembrie 2022.

Asistentele (două) nu vin la fel de ușor ca 3s, iar chimia cu Boston (opt puncte, 4-10 FG) necesită timp pentru a se dezvolta. Clark a adăugat trei recuperări și două furări, precum și cinci turnover-uri în 28:10 de joc.

Jocul a fost ca un meci de sezon regulat de la început până la sfârșit și a oferit atmosfera. Devine greu atunci când jocurile se adună împotriva apărătorilor mai mari și mai puternici în fiecare noapte, dar Clark a dovedit că toți cei care se îndoiesc au greșit. Va fi bun la profesioniști, iar Indiana va fi o echipă distractivă când începe sezonul.

• Clark a declarat, într-un interviu post-partidă, patru ori campioană WNBA, Sherrill Swoopes, că a considerat că „a fost un start bun pentru sezonul WNBA” și a lăudat atmosfera. Sunt lucruri mici pe care îi place să le curețe

„Acestea sunt experiențe bune de învățare pentru noi”, a spus Clark. „Nu contează [in the standings]. [We’ll] Întoarce-te și vezi filmul – filmul nu minte – și învață din el.”

• Clarke îl aruncă într-un șut final și încearcă să-l egaleze din colț. Nu a dispărut, dar debutul WNBA pentru golgheterul din toate timpurile NCAA.

• Arike este rece ca piatra în ultimele minute ale unui joc (cum știu prea bine fanii jocului de la colegiu). A urmat Dallas, 79-76, cu un cinic 3. Trei secunde la cronometru.

• Arike Ogunbowale i-ar plăcea un cuvânt. A egalat jocul la 76 cu un flotor în ultimul minut. Clark ratează o încercare de 3, Wheeler recuperează, Clark conduce o bandă liberă și este refuzat de Natasha Howard. Clark este chemat pentru un fault – prima sa întârziere în joc implorând să fie chemat ca profesionist – dar este a treia interceptare a lui Howard din noapte.

joc de egalitate, 26,7 secunde pe cronometru a fost cel mai lung din orice concurs de presezon

• Clark și-a blocat șutul cu 26,7 rămase, iar scorul a fost 76. Dar au mai rămas doar 2 secunde pe ceasul de lovituri.

• Clark a marcat la linia FT pentru a egala meciul la 74 cu 1:15 rămas. Le-a înecat pe amândoi

• Îmi place să las jucătorii de pe margine într-un joc strâns, chiar dacă este deschiderea pre-sezonului. Tabăra de antrenament WNBA este o fereastră scurtă, iar programul de deschidere al Fever este greu (Connecticut, New York, Seattle, Las Vegas). Acum puneți-i într-o situație în care clasamentul nu contează și construiți de acolo.

• Clark își încheie jocul cu cinci refaceri. Multe dintre cele mai ambițioase trec.

• Sigur, încă 3, de ce nu. Clark a marcat inbounds la un pas de la Erika Wheeler. 5 din 10 din intervalul de 3 puncte pentru 19 puncte.

• Sides își înlocuiește din nou titularii la 6:26 din al patrulea sfert.

• Clark este pe bancă pentru a începe al patrulea sfert. Nalisa Smith este singura care începe febra. Vom vedea dacă vede mai mult timp în seara asta sau dacă Sides decide să vadă cum se descurcă jucătorii un joc strâns pe graficul de profunzime în al patrulea trimestru. Indiana a pierdut 16 meciuri cu o singură cifră anul trecut, dureri crescânde pentru tinerii din echipă.

• Jaylin Brown a reușit atât de frumos pentru a șaptea găleată a jocului. Are 17 puncte pentru Dallas și arată ca un veterinar încrezător și confortabil. Dacă Brown nu ajunge în lista Wings, va obține niște oferte grele pe tot parcursul sezonului pentru a ocupa locuri de muncă de șapte și 10 zile.

• Clark se îndreaptă spre bancă după ce a primit al patrulea fault cu 4:50 rămase în al treilea sfert.

• A fost al patrulea turnover al lui Clark într-un alt joc bun defensiv al lui Dallas. Iowa a avut perioade grele de rotație și va fi un punct focal pentru îmbunătățire pe tot parcursul sezonului împotriva fundașilor mai buni decât cu care s-a confruntat la facultate.

• „Prinde, trage, de la DFW”.

Înțeleg, toată lumea și-a pregătit apelurile pentru locații îndepărtate.

• Clarke este eliminat pentru începutul reprizei a doua…

• Febră la jumătate

Va fi interesant de văzut cât timp joacă Clarke în a doua repriză. The Fever are 15 jucători în cantonament și trebuie să reducă trei înainte de deschiderea sezonului de pe 14 mai. Încă un meci de presezon este în program acasă săptămâna viitoare. Antrenorul principal Christy Sides va dori să vadă mai mulți dintre acești jucători în amestec pentru locurile finale în roster.

Nalisa Smith (16:31), Aliyah Boston (17:33) și Clark (16:05) au jucat cu cel puțin cinci minute în prima repriză decât orice alt jucător de la Fever. Toate sunt încuietori pentru echipă și pozițiile de start. Kelsey Mitchell (exclusă, glezna stângă) și Katie Lou Samuelson (exclusă, glezna dreaptă și revenită din concediul de maternitate) vor completa lista de start proiectată când se vor întoarce.

• La repriză, Fever a condus cu 48-40, Clark a marcat 16 puncte la lovituri 5 din 9 (3 din 4 din 8).