Damian Lillard a marcat cu 71 de puncte în spatele celor 13 puncte de trei puncte

Damian Lillard a stabilit maxime în franciză și în carieră cu 71 de puncte și 13 puncte de trei puncte, în timp ce Portland Trail Blazers au derapat de două jocuri cu o victorie cu 131-114 în fața Houston Rockets duminică seara.

Lillard a devenit al optulea jucător diferit din istoria NBA care a marcat 70 de puncte. La 32 de ani, el este cel mai în vârstă jucător din istoria NBA cu un joc de 70 de puncte și singurul jucător de 30 de ani sau mai mult, potrivit ESPN Stats and Information Research.

După ce Mitchell a marcat, de asemenea, 71 într-o victorie pe 2 ianuarie în fața lui Chicago, Lillard a egalat Donovan Mitchell din Cleveland pentru cele mai multe puncte în acest sezon. Pointer cu 4:42 rămas și-a egalat marca carierei pentru 3 secunde într-un joc cu 11.

Cele 13 triple ale lui Lillard sunt la o mică distanță față de recordul NBA stabilit de Klay Thompson de la Golden State în 2018. Coechipierul lui Thompson, Stephen Curry (2016) și Zach LaVine (2019) din Chicago, au avut, de asemenea, 13 triple.

În ultimele minute, mulțimea de la Moda Center a scandat: „MVP! MVP!” Înregistra momentul în timp ce cânta.

Lillard a părăsit jocul la 44 de secunde de la începutul jocului, egalând Mitchell, Elgin Baylor (1960) și David Robinson (1994) pentru a opta cu cele mai multe puncte din istoria NBA. Wilt Chamberlain deține recordul ligii cu 100 pentru Philadelphia împotriva New Yorkului pe 2 martie 1962 la Hershey, Pennsylvania.

Lillard a avut 41 de puncte și opt de trei puncte la pauză. A fost cele mai multe puncte pentru Lillard într-o jumătate de sezon și cele mai multe puncte într-o jumătate de către orice jucător din ligă în acest sezon. El marcase 50 la începutul celui de-al patrulea sfert.

READ  Școlile din Los Angeles se vor închide după ce lucrătorii au promis că vor face grevă

Duminică a fost al cincilea joc de 60 de puncte al lui Lillard din carieră, o egalitate pentru al treilea cel mai mult din istoria NBA; Potrivit ESPN Research, doar Chamberlain (32) și Kobe Bryant (6) au mai mulți.

Lillard are 15 meciuri cu 50 sau mai multe puncte, al șaselea dintre cele mai multe din istoria NBA.

Jeremy Grant a adăugat 13 puncte pentru Blazers, care au condus cu 23. Portland face parte din opt echipe ale Conferinței de Vest, cu doar patru victorii, care concurează pentru locurile în playoff.

Alperen Sengun a avut 17 puncte și 10 recuperări pentru Rockets, care se află pe ultimul loc în Conferința de Vest, cu 13 victorii la general și nouă înfrângeri consecutive.

Houston a trecut cu 102-88 în ultimul sfert, dar a marcat primele șase puncte ale perioadei pentru a încheia 102-94. Golul de 3 a lui Grant pentru Portland a extins marja la 108-98.

Cel de-al 3-lea al lui Lillard, al 11-lea din noapte care a egalat cel mai mare nivel al carierei, a făcut 113-103 cu 6:43 rămase. A adăugat un layup de conducere și o aruncare liberă. Nu am putut prinde Houston.

Lillard a început după pauză din înfrângerea de joi seară cu 133-116 în fața Sacramento. A participat la NBA All-Star Game și a câștigat concursul de 3 puncte în weekendul precedent.

Dar Portland a fost fără centru Jusuf Nurkic (vițel stâng) și gardian Anfernie Simons (glezna dreaptă).

Blazers au condus cu 31-30 după un sfert, conduși de cele 16 puncte ale lui Lillard. După ce Lillard a intrat într-o rundă personală de 9-2 împotriva Rockets, Portland a preluat conducerea cu un 3-pointer de la 35 de picioare.

READ  European Tour LIV jucătorii de golf, arbitrii pot pedepsi regimul

Blazers au condus cu 73-58 la pauză, Lillard remarcând al 10-lea punctaj din sezonul 1996-97.

Associated Press a contribuit la acest raport.