Rangers preiau D-Backs pentru primul titlu al francizei World Series

Alton GonzalezScriitor al personalului ESPN1 noiembrie 2023, 23:01 ET4 minute de lectură

PHOENIX – Texas Rangers au petrecut șapte luni din acest sezon terorizând adversarii, sărbătorindu-se cu home runs și nu renunța niciodată. Prima seară din noiembrie a prezentat celelalte trăsături care îi fac dominanti – lansare dură de start, apărare solidă și o formație suficient de versatilă pentru a produce alergări atunci când este necesar.

A sigilat un titlu pentru ei.

În meciul 5 al World Series de miercuri, Rangers i-au învins cu 5-0 pe cei defavorizați Arizona Diamondbacks în fața unui public sold-out din Chase Field, pentru a câștiga primul lor campionat din istoria de 63 de ani a francizei. Nathan Ewaldi a continuat să rămână departe de necazuri, egalându-l cumva pe dominantul Jack Galen cu șase reprize fără scor. Atacul Rangers a venit târziu în final, înscriind o rundă în al șaptelea pentru a pune capăt ofertei fără victorie a lui Galen și adăugând patru puncte în al nouălea.

Cel mai mare postsezon din istoria Rangers s-a încheiat cu a 11-a victorie consecutivă pe drum. Nicio echipă nu a câștigat vreodată mai mult de opt runde din playoff.

Corey Seager a fost numit MVP World Series, devenind doar al patrulea jucător care a câștigat onoarea de două ori de când premiul a fost acordat pentru prima dată în 1955. Seager, care a câștigat-o în 2020 cu Los Angeles Dodgers, s-a alăturat lui Sandy Koufax, Bob Gibson și alții. Reggie Jackson.

Rangers sunt a treia echipă din istoria baseballului care a câștigat Seria Mondială în două sezoane după ce au pierdut peste 100 de meciuri, alăturându-se celor de la New York Mets din 1969 și din 1914 Boston Braves.

READ  Rachete și drone au lovit bazele irakiene care găzduiesc forțele americane

„Tot ceea ce am muncit vreodată este pentru acest moment”, a spus fundașul secund Marcus Siemian, al cărui home run de două runde în al nouălea a pecetluit victoria pentru Rangers. „Galen a fost incredibil în seara asta. Dar am reușit. Când Corey a primit prima lovitură, toată lumea era trează. Lansarea a fost incredibilă.”

Texas a pierdut 102 meciuri în 2021 și a răspuns cheltuind un total de 500 de milioane de dolari pe Sear și în extrasezonul următor. Un an mai târziu, Rangers și-au întărit rotația – l-au semnat pe Jacob deGrom, Ewald și Andrew Heaney – și l-au concediat de trei ori pe campionul Bruce Bochy ca manager.

Bochy a devenit al șaselea manager cu patru sau mai multe titluri World Series, alăturându-se lui Joe McCarthy (7), Casey Stengel (7), Connie Mack (5), Joe Torre (4) și Walter Alston (4). Prezența sa constantă a fost de neprețuit pentru o echipă care s-a confruntat cu o adversitate constantă.

Rangers au fost afectați de accidentări de-a lungul formației lor și întregul lor personal de pitching a avut de suferit pe măsură ce sezonul a progresat. Paradoxul i-a lovit târziu. Rangers au pierdut opt ​​meciuri la rând la mijlocul lunii august și șase din primele șapte la începutul lunii septembrie. Ei au renunțat la finala sezonului regulat de la Seattle, cedând Liga Americană de Vest lui Houston Astros și au fost forțați, în schimb, să joace cu un bullpen cu mâna scurtă în runda cu wild-card.

Atunci s-a dezvăluit perseverența lor.

Marcus Siemian a sigilat cea de-a 5-a victorie a Rangersului în Seria Mondială cu un homer de două runde în al nouălea.Fotografie de Harry Howe/Getty Images

Rangers au răspuns câștigând șapte meciuri consecutive în postsezon, eliminând Tampa Bay Rays cu 99 de victorii și Baltimore Orioles, cu 101 victorii, pentru a lua un avans cu 2-0 în fața campionului Astros. Când au pierdut trei meciuri consecutive acasă în seria de campionate ale Ligii Americane, ei au răspuns câștigând meciuri consecutive pe drum în Houston, prima lor medalie de la dezamăgitoarea Seria Mondială din 2011.

READ  Joe Biden propune mari majorări de taxe pentru miliardari și companii americane

Când i-au urmat pe Diamondbacks cu două puncte în a noua repriză a Meciului 1 al Serii Mondiale, aceștia s-au luptat și au egalat scorul la home run-ul lui Seager și în plus, home run-ul lui Adolis Garcia. Și când i-au pierdut pe Max Scherzer (spasme la spate) și pe Garcia (tulpină oblică) în Game 3, ei au răspuns cu una dintre cele mai dominante performanțe din Game 4, înscriind 10 run-uri în a treia repriză, toate cu două out-uri.

Jocul 5 și-a prezentat în continuare moxie. Diamondbacks au adăugat cel puțin un alergător de bază în fiecare dintre primele cinci reprize, dar Ewaldi a ieșit din blocaj, inclusiv unul plin de baze în a cincea repriză, păstrând jocul fără scor până când ofensiva Rangers a izbucnit în cele din urmă împotriva lui Galen. Al șaptelea. Seager a condus cu un simplu prin baza a treia goală. Evan Carter, senzația începătorului, dublează în câmpul drept. Și Mitch Carver i-a ținut pe Rangers pe tablă, stând singur la mijloc.

„Glumeam: nu știu câți iepuri sunt în pălăria mea”, a spus Ewaldi, care a devenit primul aruncător care a câștigat patru starturi la drum într-un singur sezon. „Nu am făcut o treabă grozavă atacând zona în seara asta. Dar apărarea noastră, din nou, a fost incredibilă.”

Rangers au deschis jocul cu patru runde în al nouălea. Jonah Heim a făcut simplu la o minge care s-a furișat sub mănușa lui Alec Thomas, înscriind două puncte, iar Siemian a urmat cu un homer de două run-uri – un final potrivit pentru runda încântătoare a celor de la Rangers.