Logan Webb de la Giants a fost pe locul doi pentru premiu – NBC Sports Bay Area & California

Asul giganților Logan Webb a terminat pe locul al doilea la votul NL Cy Young din 2023, a anunțat MLB miercuri după-amiază.

Webb a devenit primul aruncător de la Giants care a terminat în primele trei de când lanciorul dreptaci Tim Lincecum a câștigat premiul în 2009.

Stângașul San Diego Padres Blake Snell a câștigat premiul pentru a doua oară în carieră – unul în AL și acum în NL – cu 28 de voturi pentru primul loc.

Webb a primit un vot pe primul loc și 17 voturi pe locul doi.

„Va învinge pe Cy Young”, a spus Webb despre Snell după ce a lansat al doilea joc complet din cariera sa pentru Giants în septembrie. „Este cel mai bun aruncător din baseball”.

În timp ce Webb ar putea să nu poată lua acasă primul său premiu Cy Young, Angelina Martin de la NBC Sports Bay Area a enumerat trei motive pentru care Webb și-a făcut un argument puternic după show-ul din 2023 și a explicat de ce Webb a fost cel, chiar dacă a ajuns pe locul al doilea. . Finalista este un motiv de sărbătoare.

Webb a înregistrat o efectivă de 3,25 în 33 de starturi, care s-a clasat pe locul patru în rândul tuturor pistoleților calificați din NL. El a terminat cu 15 starturi de calitate, la cea mai mare ligă.

Lanțul de la Arizona Diamondbacks Jack Galen a terminat pe locul al treilea.

Asul lui New York Yankees, Gerrit Cole, câștigă premiul AL Cy Young, câștigând recunoașterea prin decizie unanimă.