Lionel Messi și Jordi Alba au fost accidentați în meciul cu Inter Miami

Ross Davenport20 septembrie 2023, 21:38 ET4 minute de lectură

Messi a părăsit jocul cu o comoție ușoară în prima repriză

Starul Inter Miami Lionel Messi a fost forțat să iasă de pe teren ca înlocuitor la jumătatea primei reprize.

Lionel Messi a fost înlocuit cu o accidentare la picior în minutul 37 al victoriei cu 4-0 a Inter Miami CF în fața Toronto FC, miercuri, la câteva minute după ce fostul său coechipier de la Barcelona, ​​Jordi Alba, a părăsit terenul.

Atât Messi, cât și Alba au început meciul în înfrângerea de sâmbătă cu 5-2 de la Atlanta United FC, nici nu s-au angajat în provocări deosebit de serioase și nici nu s-au împiedicat să privească, dar în mod clar într-un fel de disconfort fizic.

– Transmiteți în flux pe ESPN+: LaLiga, Bundesliga și multe altele (SUA)

Ambii jucători au mers direct pe bancă, mai degrabă decât la vestiar, după ce au părăsit terenul, iar Facundo Farias de la Miami a marcat la scurt timp pentru a oferi gazdelor un avantaj de 1-0 la pauză. Robert Taylor a marcat apoi două goluri superbe de ambele părți ale lui Benjamin Gremachi în a doua repriză pentru a asigura cele trei puncte pentru echipa antrenorului Gerardo Martino.

Martino a spus că atât Alba, cât și Messi vor fi evaluați în zilele următoare, înainte de următorul meci al Miami cu Orlando City duminică.

Messi a părut plin de viață devreme și a avut o ocazie de aur în minutul 23, când voleul său de la distanță lungă s-a prăbușit peste bară de la o distanță apropiată. Totuși, după 15 minute a devenit clar că argentinianul lucrează cu unele probleme fizice și a fost înlocuit de Taylor.

Alba a plecat cu patru minute înaintea lui Messi. Toronto a făcut două înlocuiri înainte ca duoul de la Miami să părăsească jocul, un alt fost jucător de tineret al Barcelonei – Victor Vasquez – a fost forțat în minutul 12. El a fost înlocuit de Brandon Servania, care a șchiopătat cu o accidentare la genunchi după 14 minute.

Lionel Messi părăsește terenul în prima jumătate a meciului dintre Miami împotriva lui Toronto din MLS.USA TODAY Imagini

Messi și-a petrecut câteva minute să se ocupe de ceea ce părea a fi o problemă la picior înainte de a ieși. S-a întins în timpul jocului, apoi și-a dat jos banderola de căpitan și a așteptat până când jocul s-a oprit ca să poată decola – nici măcar nu a așteptat să părăsească terenul înainte de a-și scoate crampurile, a da jos șosetele și a-și scoate apărătoarele.

sept. Messi a ratat ultimele două meciuri – unul pentru club, celălalt pentru țară – în ultimele zile, după victoria Argentinei în calificarea la Cupa Mondială din Bolivia pe 12 și înfrângerea de sâmbătă cu Atlanta.

Oboseala a fost citată în ambele cazuri, iar Messi nu a fost disponibil pentru comentarii.

Meciul de miercuri a fost primul dintre șase pentru Inter Miami în 17 zile. Echipa joacă apoi cu Orlando City SC duminică și apoi găzduiește Houston Dynamo FC în finala US Open Cup pe 27 septembrie. Au urmat alte trei meciuri MLS în scurt timp: împotriva lui New York City FC pe 30 septembrie, Chicago Fire FC în octombrie. 4 și FC Cincinnati în octombrie. Conduite pe 7

Rezultatul îl lasă pe Miami cu cinci puncte în spatele lui DC United, care a remizat miercuri 1-1 cu Cincinnati, cu două meciuri în mână în Conferința de Est.

Messi a intrat miercuri după 11 apariții pentru Miami, majoritatea în Cupa Ligii și Cupa US Open. A avut 11 goluri și cinci pase decisive în primele 11 meciuri, inclusiv un gol cu ​​două pase decisive în trei meciuri MLS.

Informații de la Associated Press au fost folosite în această poveste.

READ  Sudul Braziliei este încă zguduită de inundații, deoarece se confruntă cu pericolul de la noile furtuni