Nuggets 2-0 vs. Lakers: Ajustarea cheie la Denver provoacă o creștere a Jamaal Murray în meciul 2

De Jovan Buha, Nick Kosmider și Tony Jones

Denver Nuggets i-a învins joi pe Los Angeles Lakers cu 108-103 în meciul 2 din finala Conferinței de Vest, în spatele unei performanțe de tir din a doua repriză pentru a lua conducerea cu 2-0 în serie. Iată ce trebuie să știți:

• Jamal Murray a condus Nuggets cu 37 de puncte — 23 în al patrulea sfert — inclusiv șase 3 în 11 din 24 de lovituri. Nikola Jokic a avut o ieșire de 23 de puncte, 17 recuperări și 12 asistențe, trecând pe locul al treilea în playoff-uri triple-duble (13).
  • LeBron James și Austin Reaves i-au făcut pe Lakers cu 22 de puncte fiecare. Rui Hachimura a adăugat 21 de puncte pentru a-i ajuta pe Lakers să ia un avans de cinci puncte la pauză.
  • Los Angeles a trecut cu 23 din 26 de la linia de aruncări libere, în timp ce Denver a avut 16 din 18.
  • Meciul 3 este sâmbătă, la 20:30, în Los Angeles.

AtleticAnaliza instantanee:

Ajustarea plătește dividende pentru Nuggets

Antrenorul lui Nuggets, Michael Malone, a schimbat sistemul de odihnă pentru Jokic și a funcționat pentru Denver. De obicei, de două ori MVP este la începutul celui de-al patrulea trimestru. Cu Nuggets în urmă cu 79-76 în ultima perioadă, Malone a ales să-l părăsească pe Jokic. Prezența lui Jokic, atrăgând o atenție semnificativă din partea apărării Los Angeles-ului, a ajutat la declanșarea unei explozii în al patrulea sfert din partea lui Murray, care a marcat 23 de puncte în perioada respectivă.

Când Jokic i-a redus pe Nuggets cu doi într-un layup de două minute la marca de 9:38 al celui de-al patrulea sfert, încălzirea lui Murray era în plină desfășurare, ajutând-o pe Denver să câștige o întindere șocantă fără centrul său superstar. Victoria lui Denver fără faultul lui Jokic în ultima perioadă este o dovadă a strălucirii lui Murray și a hotărârii lui Denver în jocul 2. — Kosmitar

Cu cât de important a fost Game 2, Malone și-a apăsat rotația pentru prima dată în postsezon. De fapt, a jucat cu nouă băieți când de obicei juca opt. Dar Reggie Jackson a jucat doar trei minute – din cauza unor probleme grave cu Kentavious Caldwell-Pope – iar începătorul Christian Brown a jucat puțin peste patru minute. Jeff Green a jucat 15 minute, dar a fost în esență un joc de șase oameni, Bruce Brown jucând 37 de minute de pe bancă.

READ  Aaron Donald Retragere: dominația sa a fost de neegalat în NFL

Jokic a jucat întregul trimestru al treilea și al patrulea trimestru pentru prima dată în serie. Malone a spus că a luat această decizie pentru că Lakers au mers cu 10-0 în minute non-Jokic în al doilea sfert. „Am fost obosiți la sfârșitul jocului”, a spus Murray. „Am putea spune că și ei au fost obosiți”. — Jones

LA se ajustează cu rezultate mixte

LA și-a schimbat formația de start după două standuri dezastruoase în meciul 1. Noua grupă – o formație de start normală formată de Anthony Davis, James, Jarrett Vanderbilt, Reaves și D’Angelo Russell – a evoluat bine, dar a fost totuși depășită cu trei puncte în 14 minute. Conform NBA.com. Lakers l-au pus pe James pe Jokic pentru o mare parte din al treilea sfert și al patrulea sfert, ceea ce a funcționat bine, James a jucat un rol esențial în menținerea de două ori MVP la 9 din 21 de lovituri.

Lakers nu au avut niciun răspuns, Murray a marcat 23 dintre aceste puncte în al patrulea sfert. Cu Hachimura și Dennis Schroeder controlându-l, Murray s-a relaxat în acțiune de pick-and-roll și triplu handoff. Loviturile sale au fost excelente împotriva unei varietăți de apărători – un factor de diferență într-un joc altfel strâns. — purice

Lacurile sunt goale

Într-o accelerare de două luni – LA a jucat practic cu o intensitate asemănătoare playoff-ului timp de opt săptămâni înainte de jocul de play-in – la o finală a conferinței, Lakers au rămas cu gura căscată pe măsură ce jocul a continuat. Natura de zi cu zi a ultimelor două runde, înălțimea, stilul de joc uptempo al lui Denver, jocul rotativ în doi dintre Jokic și Murray și puținul rămas în rezervorul Lakers i-au lăsat pe Nuggets în urmă. Al patrulea. Ei au ratat lovituri direct la margine și 3-uri larg deschise pe parcursul jocului, ceea ce fac de obicei. Au intrat în recuperări și mingi libere târziu. Cu seria lor de sezon în Game 3 – nicio echipă nu și-a revenit dintr-un deficit de 3-0 în serie – au 48 de ore pentru a găsi o modalitate de a-și combate oboseala. — purice

O declarație câștigătoare pentru Denver?

Cipul de pe umărul lui Nuggets este larg pe toate exteriorurile. Acum, cu un avans de 2-0, Malone a pus la îndoială narațiunea națională potrivit căreia Lakers „au găsit ceva” în înfrângerea de marți seara în meciul 1. Jokic a spus: „Nu avem nevoie de atenția presei”, dar Nuggets au fost furioși că victoria lor în meciul 1 nu a fost povestea din jocul 1. În vestiar, Denver a încercat să minimizeze cât de mult era un lucru. A fost încurajator, dar cu siguranță a jucat un rol.

READ  Surse au spus că acordul a fost încheiat cu un proiect de lege de finanțare pe termen scurt pentru a evita închiderea guvernului

Acum, Denver își îndreaptă atenția către meciul 3 de sâmbătă, unde o victorie ar permite Knicks să preia controlul asupra seriei. — Jones

Punctul culminant al jocului

Statistici vitale

Jokic a devenit primul jucător din istoria postseason NBA cu patru triple-duble consecutive de 20 de puncte, Conform statisticilor și informațiilor ESPN. El a marcat 34 de puncte în meciul 1, 32 în jocul 6 din semifinalele conferinței împotriva lui Phoenix și 29 în jocul 5.