Nuggets 2-0 vs. Lakers: Ajustarea cheie la Denver provoacă o creștere a Jamaal Murray în meciul 2

De Jovan Buha, Nick Kosmider și Tony Jones

Denver Nuggets i-a învins joi pe Los Angeles Lakers cu 108-103 în meciul 2 din finala Conferinței de Vest, în spatele unei performanțe de tir din a doua repriză pentru a lua conducerea cu 2-0 în serie. Iată ce trebuie să știți:

• Jamal Murray a condus Nuggets cu 37 de puncte — 23 în al patrulea sfert — inclusiv șase 3 în 11 din 24 de lovituri. Nikola Jokic a avut o ieșire de 23 de puncte, 17 recuperări și 12 asistențe, trecând pe locul al treilea în playoff-uri triple-duble (13).
  • LeBron James și Austin Reaves i-au făcut pe Lakers cu 22 de puncte fiecare. Rui Hachimura a adăugat 21 de puncte pentru a-i ajuta pe Lakers să ia un avans de cinci puncte la pauză.
  • Los Angeles a trecut cu 23 din 26 de la linia de aruncări libere, în timp ce Denver a avut 16 din 18.
  • Meciul 3 este sâmbătă, la 20:30, în Los Angeles.

AtleticAnaliza instantanee:

Ajustarea plătește dividende pentru Nuggets

Antrenorul lui Nuggets, Michael Malone, a schimbat sistemul de odihnă pentru Jokic și a funcționat pentru Denver. De obicei, de două ori MVP este la începutul celui de-al patrulea trimestru. Cu Nuggets în urmă cu 79-76 în ultima perioadă, Malone a ales să-l părăsească pe Jokic. Prezența lui Jokic, atrăgând o atenție semnificativă din partea apărării Los Angeles-ului, a ajutat la declanșarea unei explozii în al patrulea sfert din partea lui Murray, care a marcat 23 de puncte în perioada respectivă.

Când Jokic i-a redus pe Nuggets cu doi într-un layup de două minute la marca de 9:38 al celui de-al patrulea sfert, încălzirea lui Murray era în plină desfășurare, ajutând-o pe Denver să câștige o întindere șocantă fără centrul său superstar. Victoria lui Denver fără faultul lui Jokic în ultima perioadă este o dovadă a strălucirii lui Murray și a hotărârii lui Denver în jocul 2. — Kosmitar

Cu cât de important a fost Game 2, Malone și-a apăsat rotația pentru prima dată în postsezon. De fapt, a jucat cu nouă băieți când de obicei juca opt. Dar Reggie Jackson a jucat doar trei minute – din cauza unor probleme grave cu Kentavious Caldwell-Pope – iar începătorul Christian Brown a jucat puțin peste patru minute. Jeff Green a jucat 15 minute, dar a fost în esență un joc de șase oameni, Bruce Brown jucând 37 de minute de pe bancă.

READ  Broncos îl angajează pe Sean Payton ca antrenor principal, în timp ce texanii îl angajează pe DiMeco Ryans NFL

Jokic a jucat întregul trimestru al treilea și al patrulea trimestru pentru prima dată în serie. Malone a spus că a luat această decizie pentru că Lakers au mers cu 10-0 în minute non-Jokic în al doilea sfert. „Am fost obosiți la sfârșitul jocului”, a spus Murray. „Am putea spune că și ei au fost obosiți”. — Jones

LA se ajustează cu rezultate mixte

LA și-a schimbat formația de start după două standuri dezastruoase în meciul 1. Noua grupă – o formație de start normală formată de Anthony Davis, James, Jarrett Vanderbilt, Reaves și D’Angelo Russell – a evoluat bine, dar a fost totuși depășită cu trei puncte în 14 minute. Conform NBA.com. Lakers l-au pus pe James pe Jokic pentru o mare parte din al treilea sfert și al patrulea sfert, ceea ce a funcționat bine, James a jucat un rol esențial în menținerea de două ori MVP la 9 din 21 de lovituri.

Lakers nu au avut niciun răspuns, Murray a marcat 23 dintre aceste puncte în al patrulea sfert. Cu Hachimura și Dennis Schroeder controlându-l, Murray s-a relaxat în acțiune de pick-and-roll și triplu handoff. Loviturile sale au fost excelente împotriva unei varietăți de apărători – un factor de diferență într-un joc altfel strâns. — purice

Lacurile sunt goale

Într-o accelerare de două luni – LA a jucat practic cu o intensitate asemănătoare playoff-ului timp de opt săptămâni înainte de jocul de play-in – la o finală a conferinței, Lakers au rămas cu gura căscată pe măsură ce jocul a continuat. Natura de zi cu zi a ultimelor două runde, înălțimea, stilul de joc uptempo al lui Denver, jocul rotativ în doi dintre Jokic și Murray și puținul rămas în rezervorul Lakers i-au lăsat pe Nuggets în urmă. Al patrulea. Ei au ratat lovituri direct la margine și 3-uri larg deschise pe parcursul jocului, ceea ce fac de obicei. Au intrat în recuperări și mingi libere târziu. Cu seria lor de sezon în Game 3 – nicio echipă nu și-a revenit dintr-un deficit de 3-0 în serie – au 48 de ore pentru a găsi o modalitate de a-și combate oboseala. — purice

O declarație câștigătoare pentru Denver?

Cipul de pe umărul lui Nuggets este larg pe toate exteriorurile. Acum, cu un avans de 2-0, Malone a pus la îndoială narațiunea națională potrivit căreia Lakers „au găsit ceva” în înfrângerea de marți seara în meciul 1. Jokic a spus: „Nu avem nevoie de atenția presei”, dar Nuggets au fost furioși că victoria lor în meciul 1 nu a fost povestea din jocul 1. În vestiar, Denver a încercat să minimizeze cât de mult era un lucru. A fost încurajator, dar cu siguranță a jucat un rol.

READ  Statul NY caută mai multe informații despre garanția de apel de 175 de milioane de dolari a lui Trump în cazul fraudei civile

Acum, Denver își îndreaptă atenția către meciul 3 de sâmbătă, unde o victorie ar permite Knicks să preia controlul asupra seriei. — Jones

Punctul culminant al jocului

Statistici vitale

Jokic a devenit primul jucător din istoria postseason NBA cu patru triple-duble consecutive de 20 de puncte, Conform statisticilor și informațiilor ESPN. El a marcat 34 de puncte în meciul 1, 32 în jocul 6 din semifinalele conferinței împotriva lui Phoenix și 29 în jocul 5.