Lamar Jackson fuge de texani în a doua repriză, în timp ce Ravens avansează la AFC Championship Game

Baltimore Ravens s-au sprijinit pe Lamar Jackson și jocul lor de alergare pentru a se îndepărta de Houston Texans în a doua jumătate a confruntării AFC Divisional Round. A câștigat cu 34-10.

Ravens se vor confrunta cu câștigătorul meciului de duminică dintre Kansas City Chiefs și Buffalo Bills în meciul de campionat AFC pe 28 ianuarie.

Ravens s-au grăbit pentru 229 de metri, 134 dintre cei care au venit în a doua repriză. Jackson a numărat 100 de yarzi de la Baltimore și 152 de pase și două scoruri cu picioarele, în plus față de aruncarea pentru două scoruri.

Baltimore și Houston au fost la egalitate cu 10-10 la repriză, dar după ce au deschis al treilea sfert cu o lovitură de 37 de metri de către receptorul Devin DuVernay, Jackson i-a condus pe Ravens într-un joc de șase jocuri, de 55 de metri. O alergare de 15 metri.

Baltimore a marcat în următoarele trei posesiuni, Jackson găsindu-l pe Isaiah Likely cu o pasă de touchdown de 15 yarzi, grăbindu-se 8 metri pentru un TD și apoi un field goal de 43 de metri Justin Tucker pentru a pecetlui victoria.

În timp ce Jackson și Ravens și-au găsit succesul pe teren, apărarea lui Baltimore s-a asigurat că atacul lui Houston nu poate face același lucru. Ravens i-au limitat pe texani la 38 de yarzi în cursă și 2,7 pe transport.

Fără un atac consistent și o ofensă care a fost penalizată de opt ori, începătorul lui QB CJ Stroud nu a putut găsi același succes de care sa bucurat în runda wild-card.

Stroud a terminat cu 19 din 33 pentru 175 de metri, iar atacul lui Houston nu a reușit să înscrie un touchdown. Singurul touchdown al texanilor a venit în al doilea sfert, la o revenire de 67 de metri de la receptorul Steven Sims.

READ  Unde să vezi aurora boreală în acest sezon de sărbători

Schimbările făcute în repriza secundă au făcut o mare diferență pentru Ravens

Ravens nu au avut niciun răspuns la blitz-urile texanilor din prima repriză. Jackson a fost concediat de trei ori și nu a fost confortabil. Totuși, coordonatorul ofensiv Todd Mongan a făcut unele schimbări. Ravens au ieșit în repriza secundă și au trecut mai agresiv la coborârile timpurii.

Jackson scoate mingea repede. Jocul rapid a avut mai multe opțiuni. Linia ofensivă a fost foarte bună în apărare. În primele trei drive-uri din a doua repriză, Ravens au marcat trei touchdown-uri la șase, 12 și 11 drive-uri. — Jeff Zrebiec, scriitorul Ravens

Mergi mai adânc

Todd Mangan aduce multă energie și un timp distractiv în atacul Ravens

Corbii și-au arătat echilibrul

A existat o mulțime de anxietate în mulțimea de capacitate la pauză, când Ravens, un favorit de 9 1/2 puncte, au fost la egalitate cu texanii la pauză. Fanii Ravens au mai văzut acest film. S-a simțit ca în 2019, când Ravens și-au intrat în confruntarea divizională împotriva Tennessee Titans cu un pau și un prim down și au fost învinși prompt de Titans cu 28-12. Ravens au insistat să învețe din acea experiență și au arătat-o ​​sâmbătă. Corbii nu au intrat în panică. Au făcut schimbări la pauză și i-au scos pe texani de pe teren în a doua repriză. — Căprioare

Ce e în neregulă cu Houston

Pentru o vreme, la sfârșitul celui de-al doilea sfert, s-a simțit că texanii au avut o șansă: returul de 67 de metri a lui Sims nu numai că a egalat jocul, dar și Stroud s-a fierbinte. Curând. Mulțimea de la M&T Bank Stadium, zgomotoasă la început, s-a liniștit și s-a desfășurat scenariul grozav de nenorocit.

READ  Protestele pro-palestiniene din Columbia continuă după arestări

Dar ocaziile ratate au continuat să se adună. Golul de teren ratat de 47 de metri al lui Kaimi Fairbairn le-ar fi dat texanilor un avantaj de 13-10 la pauză. Pedepsele. Deci multe pedepse. (La sfârșitul jocului, un total de 11, inclusiv patru starturi false). Atacul lui Ravens s-a chinuit să găsească răspunsuri la blitz-urile lui Houston și a fost brutală pe parcursul a doua repriză. Jackson a fost cel mai bun, iar texanii nu au avut niciun răspuns.

Și cu asta, capul de serie al AFC a fost eliminat.

Texanii (11-8) nu au reușit să producă un touchdown ofensiv pentru prima dată din săptămâna 1 – care a inclus și o pierdere la Baltimore. Stroud a fost uimit de viteza de trecere a lui Ravens, rareori văzând un buzunar curat sau un receptor cu multă separare în spate. El a terminat cu doar 175 de metri de trecere, unul dintre cele mai productive sezoane de la un sfert începător din istoria ligii. — Zak Keefer, scriitor senior NFL