Donovan Mitchell de la Cavs (vițelul stâng) este eliminat pentru meciul 4 împotriva Celtics.

Donovan Mitchell a înregistrat o medie de 31,7 puncte pe meci în semifinale împotriva celor de la Celtics.

Descărcați aplicația NBA

Cleveland (AP) – Steaua gardianului Cavaliers Donovan Mitchell a ieșit la meciul 4 de luni seară (7 ET, TNT) împotriva celor de la Boston Celtics, a anunțat echipa. Mitchell și-a încordat vițelul stâng în ultimele minute ale înfrângerii de sâmbătă cu Cleveland.

Adrian Wojnarowski de la ESPN a raportat pentru prima dată statutul lui Mitchell în meciul 4.

Mitchell, care a avut de-a face cu o durere la genunchiul stâng de luni de zile, a suferit accidentarea în al patrulea trimestru. Boston a câștigat Game 3 106-93.

A primit ceva tratament pe bancă în timpul unui timeout, dar a fost clar lent în timpul jocului. Mitchell a părăsit terenul și a mers la vestiar în ultimele două minute, în timp ce Celtics au încheiat victoria cu 13 puncte.

Mitchell a marcat 33 de puncte Celtic a luat conducerea cu 2-1 în serie. Tânărul de 27 de ani, aflat în al doilea postsezon cu Cleveland, are o medie de 31,7 puncte în semifinalele Conferinței de Est.

Cel de cinci ori All-Star are o medie de 36,8 puncte în ultimele sale cinci jocuri. El a marcat 50 într-o înfrângere în meciul 6 cu Orlando în primul tur.

READ  Criza umanitară se agravează în Gaza pe măsură ce războiul Israel-Hamas se intensifică: actualizări live

Mitchell a jucat în doar 55 de meciuri în acest sezon din cauza unei accidentări la genunchiul stâng. A început 16 dintre ultimele 24 de meciuri ale lui Cleveland în timpul sezonului regulat.

Cavs nu are centrul Jared Allen, care a ratat șase meciuri consecutive cu o accidentare la coaste. Allen nu a mai jucat de când a fost rănit în seria din primul tur de la Cleveland împotriva Magic.

Cel mai mare cap de serie Boston nu are centrul Kristaps Porzingis, care a ratat ultimele patru meciuri din cauza unei accidentări la gambe.