Playoff-uri NBA: o serie constantă a Mavericks, în ciuda revenirii starului Clippers, Kawhi Leonard

Kawhi Leonard a participat la meciul din playoff de marți. Din păcate pentru Los Angeles Clippers, Luka Doncic.

Starul Dallas Mavericks și-a condus echipa la o victorie cu 96-93 în fața Clippers în Game 2 al revenirii lui Leonard de la accidentare, seara din prima rundă pentru a merge la Dallas la 1-1. Doncic a terminat cu 32 de puncte, nouă pase decisive și șase recuperări.

Meciul 3 este programat vineri la 20:00 ET (ESPN).

Meciul de marți a fost o luptă defensivă până în al patrulea sfert, când Clippers în special s-au chinuit să tragă cu orice fel de consistență. Ei au terminat jocul 32 din 87 (36,8%) din teren și 8 din 30 (26,7) din intervalul de 3 puncte, iar ieșirea ar fi putut fi mai proastă dacă nu ar fi fost jocul lor solid când a fost vorba de cifrele de afaceri. (opt) și recuperări ofensive (14).

Mavericks au condus cea mai mare parte a jocului, dar Clippers au fost mereu acolo. Au condus cu un punct în fiecare sfert, dar Mavericks au răspuns cu o rundă semnificativă în fiecare moment.

Cu 87 de secunde rămase de joc, Doncic a dat ceea ce părea a fi un pumn.

Totuși, Clippers mai avea puțină viață, reducând avantajul Mavs la trei puncte cu 20 de secunde rămase. Golul de 3 a lui Paul George a lăsat jocul puțin mai aproape decât părea.

Leonard a fost tăcut la întoarcerea sa la standardele sale, înregistrând 15 puncte, șapte recuperări și patru furturi în 35 de minute. El a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și un meci împotriva lui Mavericks duminică cu inflamație la genunchi.

READ  Horoscop pentru vineri, 26 aprilie 2024

Antrenorul principal Tyronn Lue și-a confirmat statutul reporterilor marți seara.

„A bifat fiecare casetă, iar departamentul medical face o treabă grozavă de a se asigura că bifează acele casete”. spuse Lou. „Nu punem niciodată pe podea un tip care nu este gata să plece, așa că este gata să plece”.

Leonard a fost discutabil pentru meciul 1 până când Clippers l-au renunțat înainte de primire. El El a luat parte la împușcătura de marți dimineațăȘi-a ridicat speranța de a fi disponibil pentru Game 2 din Los Angeles. Clippers au făcut apelul după încălzirile dinaintea jocului.

Clippers au rezistat pentru o victorie cu 109-97 în jocul 1, în ciuda absenței lui Leonard. James Harden a marcat 20 de puncte în prima repriză într-un efort de 28 de puncte, în timp ce Clippers i-au ținut pe Mavericks la 30 de puncte la 22,5% la șuturi în prima repriză. Los Angeles a condus cu 56-30 la pauză, apoi a oprit efortul de revenire al lui Dallas în a doua repriză. Mavericks nu i-au provocat niciodată pe cei dominanti Clippers în victorie.

Kawhi Leonard a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și meciul 2 împotriva lui Mavericks din cauza inflamației genunchiului.  (Catelyn Mulcahy/Getty Images)

Kawhi Leonard a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și meciul 1 împotriva lui Mavericks din cauza inflamației genunchiului. (Catelyn Mulcahy/Getty Images)

Clippers, bineînțeles, sunt mai buni în echipa lui Leonard. De șase ori All-Star, de șapte ori All-Defensive Team și de cinci ori All-NBA, Leonard este unul dintre cei mai buni jucători de baschet.

În acest sezon, el are o medie de 23,7 puncte, 6,1 recuperări, 3,6 pase decisive, 1,6 furturi și 0,9 blocuri, în timp ce șutează 52,5% de la sol și 41,7% din intervalul de 3 puncte. Până la problema cu genunchiul, el evitase în mare măsură preocupările de accidentare care i-au afectat cariera. A jucat în 68 de meciuri din sezonul regulat, cele mai multe dintre ele din sezonul 2016-17 cu San Antonio Spurs.