March Madness: Houston supraviețuiește mitingului Texas A&M, buzzer-beater pentru a trece pe lângă Aggies în thrillerul OT

Houston părea să aibă o victorie în fața Texas A&M duminică.

În schimb, Cougars de top s-au trezit într-o luptă care le-a amenințat cariera la turneele NCAA.

No. 9 Texas A&M a revenit dintr-un deficit de 11 puncte în ultimele două minute pentru a forța prelungiri într-un meci din turul al doilea al turneului NCAA. Dar Houston a supraviețuit unui thriller 100-95 pentru a avansa la o confruntare Sweet 16 cu Duke.

Houston are un avantaj mare, continuă să câștige

Cu 1:48 rămase, Houston a condus cu 82-71. Dar Aggies s-au adunat pentru a reduce avantajul la 86-83 cu 45 de secunde rămase. Ei au văzut de două ori 3 puncte de egalitate în ultimele 10 secunde ale jocului. Wade Taylor IV le-a ratat pe ambele.

Dar oficialii au fluierat pentru o minge sărită cu 1,2 secunde rămase la revenire, dând posesia lui Texas A&M. De data aceasta, cei Aggies nu au ratat nicio bătaie. Anderson Garcia a prins săritura de pe inbounds, apoi a conectat la un 3-pointer pentru a egala jocul la sonerie.

Houston părea într-o situație dificilă, îndreptându-se spre prelungiri. Începătorii Javier Francis și LJ Cryer s-au uitat amândoi pe bancă după ce au greșit în regulament. Jamal Shade și Emmanuel Sharp li s-au alăturat pe banca de rezerve, după ce au făcut un fault în sesiunea suplimentară. Dar înainte de a fi faultat, Shade a marcat cinci puncte în prelungiri și a asistat la un 3-pointer Sharp care a început scorul.

READ  Un judecător american a condamnat un alt membru Proud Boys pentru atacul din 6 ianuarie asupra Capitoliului

Joc de gheață pentru seniori după ce începătorii sunt eliminati

După ce Sharp's 3 le-a dat un avans de 89-86, Cougars nu au trecut niciodată în prelungiri. Și-au extins avantajul la 93-87, dar s-au confruntat cu un alt moment tensionat în ultimele secunde ale jocului.

Cu patru titulari care au lipsit, Ryan Elvin a pus o excursie la Sweet 16 în pericol la linia de aruncări libere.

Elvin, care are o medie de 0,9 puncte în 2,9 minute pe meci în acest sezon, s-a trezit la două aruncări libere pentru a-i oferi lui Houston un avantaj de 98-95. O aruncare liberă ar împinge avantajul lui Houston la doi cu 17 secunde rămase. A ratat primul. Apoi și-a scufundat al doilea, mărind numărul de aruncări libere din carieră la 11 pentru 8.

Când soneria finală a sunat după câteva minute frenetice, a fost o ușurare pentru Cougars, clasate de top. Pentru Texas A&M, asta înseamnă o bătaie a inimii.

Emoția a fost palpabilă în tunelul Houston după meci.

Aggies provoacă apărarea dură a lui Houston

Scorul a fost o lovitură de focuri pentru Houston, care este obișnuit să blocheze adversarii. Houston a intrat în jocul de duminică, permițând adversarilor un nivel scăzut de 57 de puncte pe meci și un procent de 37,8% de goluri pe teren. A ocupat primul loc Abilitatea defensivă ajustată a lui Kenbom Și a ținut 10 adversari la mai puțin de 50 de puncte în acest sezon pentru un cap de serie numărul 1.

READ  Reacția Asociațiilor Internaționale de Film și Televiziune - Termen limită

Texas A&M a supraviețuit toată această acțiune duminică și a ținut Houston sub presiune până la soneria finală. Până la urmă, nu a fost suficient.

Atacul lui Houston a avut unele probleme, deoarece Cougars au tras 51,5% din teren și au avut trei jucători să marcheze 20 de puncte sau mai mult. Sheed, prezumtivul gardian All-America al lui Houston, a orchestrat efortul. A încheiat jocul cu 21 de puncte, 10 pase decisive și cinci recuperări.

Sharpe a tras 7 din 14 din teren pentru 30 de puncte. Cryer a adăugat 20 de puncte, patru pase decisive și trei recuperări. Toată lumea s-a uitat la ultimele secunde tensionate de pe bancă după ce au fost eliminate.

Apărătorul principal Tyrece Radford a condus efortul Auggie cu 27 de puncte, 15 recuperări și șase pase decisive. Taylor a luptat din greu de la sol și a marcat 21 de puncte. Cel mai bun marcator al lui Aggies din sezon (19 puncte pe meci) a trecut duminică cu 5 din 26 și 3 din 13 din intervalul de 3 puncte.

Sezonul Texas A&M se termină, în timp ce Houston se extinde la NCAA Regional din Dallas.