LeBron James a devenit primul jucător din istoria NBA care a marcat 40.000 de puncte în carieră

Campionul de marcat NBA LeBron James a atins o nouă piatră de hotar.

James este acum primul jucător din istoria NBA care a marcat 40.000 de puncte în carieră. Los Angeles Lakers All-Star a trecut oficial pragul sâmbătă seara cu o înfrângere cu 124-114 în fața Denver Nuggets la Crypto.com Arena.

James a intrat în joc cu 39.991 de puncte în carieră după ce a marcat 31 de puncte în victoria de joi în fața Washington Wizards. El a marcat prima sa găleată sâmbătă într-un layup rapid la mijlocul primului sfert, apoi a urmat cu un 3-pointer momente mai târziu. James a deschis apoi al doilea sfert cu un layup de către o pereche de jucători Nuggets.

Apoi, două posesiuni mai târziu, James a făcut un alt layup de Michael Porter Jr. pentru a marca 40.000 de puncte în carieră.

James a atins pragul la un an după ce a stabilit recordul de punctaj al NBA. Pe 8 februarie a sezonului trecut, James a marcat al 38.388-lea punct al său, depășind fostul campion de marcare Kareem Abdul-Jabbar. El continuă să-și sporească numărul, iar viitorii concurenți nu au ajuns încă la această performanță.

„Adică, nu pot să stau aici și să spun nu, pentru că desigur. Nimeni nu face asta”, a spus James când a fost întrebat dacă era îngrijorat de 40.000 de puncte joi seară. „Și pentru mine să fiu în acest moment și în acest moment al carierei mele, cred că este destul de mișto. Este cel mai bun lucru pe care l-am făcut vreodată în viața mea? Nu. Dar înseamnă ceva? Sigur. Absolut. De ce. nu?”

James, în vârstă de 39 de ani, este unul dintre cei mai buni marcatori ai jocului în al 21-lea sezon NBA. El a terminat pe locul 15 la punctaj în acest sezon, cu 25,3 puncte pe meci. De când a înregistrat o medie de 20,9 puncte pe meci în 2003-04, James a marcat cel puțin 25 de puncte în fiecare dintre următoarele 20 de sezoane NBA. El a fost campionul de marcare al ligii cu 30 de puncte pe meci în 2007-08 și a depășit media de 30 de puncte de două ori în cariera sa.

READ  Starul de la Timberwolves, Anthony Edwards, aruncă jos jocul ridicol al anului lui John Collins în Jazz vs. Jazz

În urmă cu două jocuri, James a marcat 19 puncte în al patrulea sfert, pentru a-i aduce pe Lakers de la un deficit de 21 de puncte în al patrulea trimestru la o victorie cu 116-112 în fața Los Angeles Clippers. El a condus toți marcatorii din acel joc cu 34 de puncte. James a terminat meciul de sâmbătă cu 26 de puncte și nouă pase decisive, șutând 12 din 20 de pe teren.

Atâta timp cât rămâne sănătos, așteaptă-te că James va continua să-și sporească numărul în acest sezon. The Lakers se luptă pentru un loc în playoff ca cap de serie a 10-a în clasamentul Conferinței de Vest și vor continua să se sprijine pe James pe parcursul sezonului. Rămâne de văzut dacă îi poate menține în cursa de playoff sau îi poate trage înapoi în competiție pentru a evita un concurs de play-in.