Playoff-uri NBA: o serie constantă a Mavericks, în ciuda revenirii starului Clippers, Kawhi Leonard

Kawhi Leonard a participat la meciul din playoff de marți. Din păcate pentru Los Angeles Clippers, Luka Doncic.

Starul Dallas Mavericks și-a condus echipa la o victorie cu 96-93 în fața Clippers în Game 2 al revenirii lui Leonard de la accidentare, seara din prima rundă pentru a merge la Dallas la 1-1. Doncic a terminat cu 32 de puncte, nouă pase decisive și șase recuperări.

Meciul 3 este programat vineri la 20:00 ET (ESPN).

Meciul de marți a fost o luptă defensivă până în al patrulea sfert, când Clippers în special s-au chinuit să tragă cu orice fel de consistență. Ei au terminat jocul 32 din 87 (36,8%) din teren și 8 din 30 (26,7) din intervalul de 3 puncte, iar ieșirea ar fi putut fi mai proastă dacă nu ar fi fost jocul lor solid când a fost vorba de cifrele de afaceri. (opt) și recuperări ofensive (14).

Mavericks au condus cea mai mare parte a jocului, dar Clippers au fost mereu acolo. Au condus cu un punct în fiecare sfert, dar Mavericks au răspuns cu o rundă semnificativă în fiecare moment.

Cu 87 de secunde rămase de joc, Doncic a dat ceea ce părea a fi un pumn.

Totuși, Clippers mai avea puțină viață, reducând avantajul Mavs la trei puncte cu 20 de secunde rămase. Golul de 3 a lui Paul George a lăsat jocul puțin mai aproape decât părea.

Leonard a fost tăcut la întoarcerea sa la standardele sale, înregistrând 15 puncte, șapte recuperări și patru furturi în 35 de minute. El a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și un meci împotriva lui Mavericks duminică cu inflamație la genunchi.

READ  Columbia le ordonă studenților protestatari să părăsească tabăra sau să fie suspendați

Antrenorul principal Tyronn Lue și-a confirmat statutul reporterilor marți seara.

„A bifat fiecare casetă, iar departamentul medical face o treabă grozavă de a se asigura că bifează acele casete”. spuse Lou. „Nu punem niciodată pe podea un tip care nu este gata să plece, așa că este gata să plece”.

Leonard a fost discutabil pentru meciul 1 până când Clippers l-au renunțat înainte de primire. El El a luat parte la împușcătura de marți dimineațăȘi-a ridicat speranța de a fi disponibil pentru Game 2 din Los Angeles. Clippers au făcut apelul după încălzirile dinaintea jocului.

Clippers au rezistat pentru o victorie cu 109-97 în jocul 1, în ciuda absenței lui Leonard. James Harden a marcat 20 de puncte în prima repriză într-un efort de 28 de puncte, în timp ce Clippers i-au ținut pe Mavericks la 30 de puncte la 22,5% la șuturi în prima repriză. Los Angeles a condus cu 56-30 la pauză, apoi a oprit efortul de revenire al lui Dallas în a doua repriză. Mavericks nu i-au provocat niciodată pe cei dominanti Clippers în victorie.

Kawhi Leonard a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și meciul 2 împotriva lui Mavericks din cauza inflamației genunchiului.  (Catelyn Mulcahy/Getty Images)

Kawhi Leonard a ratat ultimele opt meciuri ale sezonului regulat și meciul 1 împotriva lui Mavericks din cauza inflamației genunchiului. (Catelyn Mulcahy/Getty Images)

Clippers, bineînțeles, sunt mai buni în echipa lui Leonard. De șase ori All-Star, de șapte ori All-Defensive Team și de cinci ori All-NBA, Leonard este unul dintre cei mai buni jucători de baschet.

În acest sezon, el are o medie de 23,7 puncte, 6,1 recuperări, 3,6 pase decisive, 1,6 furturi și 0,9 blocuri, în timp ce șutează 52,5% de la sol și 41,7% din intervalul de 3 puncte. Până la problema cu genunchiul, el evitase în mare măsură preocupările de accidentare care i-au afectat cariera. A jucat în 68 de meciuri din sezonul regulat, cele mai multe dintre ele din sezonul 2016-17 cu San Antonio Spurs.