Wisconsin îl învinge pe numărul 3 Purdue în prelungiri pentru a avansa la meciul pentru titlul Turneului Big Ten

Max Kleschmidt a marcat meciul câștigător al Wisconsin-ului împotriva lui Purdue. (Fotografia de David Berting/Getty Images)

Purdue nu va repeta titlurile Big Ten în acest sezon.

Campionii Big Ten din sezonul regulat au pierdut sâmbătă cu 76-75 în fața Wisconsinului, în semifinalele turneului Big Ten. Max Kleschmid a lovit o lovitură în bandă cu mai puțin de cinci secunde rămase în prelungiri pentru victorie, înainte ca lovitura de trei puncte a lui Lance Jones să rateze totul înaintea soneriei.

Purdue a menținut conducerea la sfârșitul regulamentului înainte ca Wisconsin să forțeze prelungiri. În timp ce Wisconsin a primit mingea și Chucky Hepburn a lovit un lay-up de egalare, centrul vedetă a Boilermakers Zach Eddy a păzit pasa de la intrare.

Înfrângerea îl coboară pe Purdue la 29-4 în general și nu slăbește șansele Boilermakers pentru un cap de serie numărul 1 la Turneul NCAA. Datorită înfrângerii Arizona în turneul Pac-12 de vineri, Boilermakers ar trebui să fie în siguranță la rând pentru capul de serie nr. 1 duminică.

Trucul a fost să eviți pierderea supărată care a uimit baschetul universitar cu un sezon în urmă. Purdue a devenit doar a doua semințe de serie numărul 1 care a pierdut în fața unei semințe de serie nr. 16 în 2023, când Fairleigh Dickinson i-a supărat pe Boilermakers.

Victoria ar trebui să cimenteze poziția Wisconsinului ca cap de serie în top șase în turneu. Badgers au terminat pe locul cinci în Big Ten după ce au pierdut trei dintre ultimele patru meciuri din sezonul regulat, dar au învins Maryland și Northwestern pentru a deschide Turneul Big Ten. O serie de lovituri de trei meciuri este din nou un coșmar pentru Badgers, deoarece au pierdut opt ​​din ultimele 11 jocuri.