USMNT a căzut în Panama într-o ciocnire dezordonată în grupa Copa America

ATLANTA — Tim Weah este de obicei cool și cool pe terenul de fotbal, dar într-un moment nebun de joi, extremul de 24 de ani a pus echipa națională a SUA într-un loc înfricoșător. Din această cauză, șansele pentru sferturile de finală ale Copa America sunt acum în balanță.

Weah a primit cartonaș roșu în minutul 18 pentru că a lovit un adversar în ceafă.

În ciuda situației, americanii au preluat efectiv conducerea în minutul 22, după ce Weah a fost eliminat la un gol senzațional de către Fowler Balogun. Dar înainte de golul lui Jose Fajardo din minutul 83, Panama și-a folosit avantajul de om pentru a răspunde rapid și a pune Statele Unite sub presiune.

„O victorie în această seară ne-ar fi pus într-o poziție mai bună, din păcate a fost invers”, a spus căpitanul Christian Pulisic. „Este dezamăgitor felul în care am făcut-o. Timmy știe ce a greșit. Asta e tot. Va învăța din asta. E nasol. Doare. Este o lipsă de judecată, este o secundă simplă.

O remiză în finala Grupei C de luni împotriva Uruguayului de la Kansas City ar fi creat o mare dramă. Dar cu această înfrângere, SUA (1-1-0) trebuie să învingă Uruguay (12-0). -0), de 15 ori campioană a turneului, a învins Bolivia (0-2-0), scor 5-0, joi la East Rutherford, NJ.

„Trebuie să ne reprezentăm țara cu pasiune și mândrie”, a spus Pulisic. „Trebuie să mergem să jucăm cel mai bun joc din viața noastră”.

Eșecul de a ieși din faza grupelor ar fi o jenă majoră pentru echipa SUA, care va folosi acest turneu de mare profil pentru a se pregăti pentru Cupa Mondială din 2026 din Statele Unite, Mexic și Canada.

READ  Meta a amendat cu 1,3 miliarde de dolari pentru transferul datelor utilizatorilor din UE în SUA

„Este o mare onoare să reprezint o echipă națională”, a spus antrenorul Greg Berhalter, care se află la al doilea mandat după ce a condus echipa la Cupa Mondială din 2022. „Sunt multe așteptări cu asta. Un rezultat foarte dezamăgitor astăzi. Dar efortul a fost acolo, dacă depunem același fel de efort în ceea ce privește efortul de muncă și unitate, vom avea o șansă.

Panama (1-1-0) a terminat și el cu 10 oameni după ce Adalberto Carrasquilla a primit cartonaș roșu pentru un fault brutal asupra lui Pulisic în minutul 88. Până atunci, însă, Fajardo, un fost atacant al DC United, marcase o singură dată la opt metri prin mâinile portarului de rezervă Ethan Horvath înainte de 59.145 pe stadionul Mercedes-Benz.

Deși echipa SUA a pierdut doar două dintre cele 26 de întâlniri anterioare, Panama a devenit un inamic formidabil. Echipele și-au împărțit calificările la Cupa Mondială din 2022, fiecare câștigând pe teren propriu, iar Panama a câștigat semifinalele Cupei de Aur CONCACAF 2023 într-un schimb de focuri.

La fel ca în victoria de duminică cu 2-0 în fața Boliviei la Arlington, Texas, americanii au marcat o piesă de start mai devreme – doar că nu a contat. La scurt timp după sărbătoare, arbitrul Evan Barton folosește o recenzie video pentru a decide că Tim Ream a fost în ofsaid atunci când a stabilit șutul lui Weston McKenney.

După unsprezece minute, Weah a fost eliminat pentru că l-a lovit pe Roderick Miller în timpul unui schimb de mingi la mijlocul terenului. Inițial un cartonaș galben, Barton a revenit la videoclip înainte de a-l actualiza la un roșu.

Conform regulilor meciului, unui jucător care primește un cartonaș roșu îi este interzis să vorbească cu media. Berhalter și jucătorii au spus că Weah și-a cerut scuze echipei după meci.

READ  Raport: NIH, agențiile federale pentru a crește cercetarea privind sănătatea femeilor

„Decizie proastă a lui Timmy. El s-a ridicat și și-a asumat imediat responsabilitatea”, a spus Berhalter În cariera sa la club și la echipa națională, Weah a mai avut un cartonaș roșu.

„Nu putem să ne comportăm așa”, a spus fundașul Chris Richards, căruia i s-a arătat un cartonaș galben în repriza secundă. „A costat echipa. Știu că acum îl doare.

Cu toate acestea, SUA a mers înainte la lovitura uluitoare a lui Balogun în minutul 22. Anthony Robinson a interceptat o pasă în finalul Panama și a schimbat pase cu Balogun. O singură dată a atacantului din vârful suprafeței de pedeapsă a sărutat stâlpul îndepărtat sus pentru al doilea gol al turneului și al cincilea din cariera sa americană.

Panama a răspuns patru minute mai târziu. Robinson a întrerupt oferta inițială a lui Cesar Blackman din partea de sus a careului, dar Blackman a rămas cu ea și a condus un șut alunecat dincolo de mâna lui Matt Turner în colțul din stânga.

Turner a suferit o accidentare la picior în prima repriză, după ce un panamez l-a atacat. A rămas în joc până la pauză, dar nu a revenit în repriza a doua.

Acel incident a fost una dintre multele probleme pe care echipa americană le-a avut cu Barton.

„Gândește-te la asta: l-a scos pe Matt din joc, nimic”, a spus Berhalter după ce Barton nu a eliberat un card.

„Puteți da vina pe arbitru, dar tot am pierdut jocul”, a spus Richards. „Trebuie să facem mai bine, nu putem lăsa aceste lucruri să se întâmple”.

Barton și recenzia video au fost din nou în centrul atenției în minutul 63, când a acordat Panama o lovitură de pedeapsă. Dar, după o analiză, a stabilit că Cameron Carter-Vickers nu l-a greșit pe Fajardo.

READ  Murdock l-a acuzat pe grefierul procesului că a plagiat părți din memoriile sale

Americanii au avut o șansă de a merge înainte în minutul 81, când centrarea lui McKenney a fost capată de înlocuitorul Ricardo Pepi. Dar Panama a profitat la maximum de oportunitatea târzie.

„Uite ce șanse am renunțat [in the second half]este doar acel moment în care tipul primește o privire deschisă”, a spus Berhalter. „Nu ne-am descurcat bine cu prima minge, iar apoi există un decalaj între fundașii noștri centrali Crucea.

Golul – și rezultatul – au lăsat echipa în dezordine, cu un set de meciuri rămase.

„Este un joc care trebuie câștigat”, a spus Ream. „Este un joc timpuriu într-un joc eliminatoriu”.