Meciul Germaniei cu Danemarca se reia la Euro 2024 după furtuni

DORTMUND, Germania (AP) — Meciul Germania-Danemarca a reluat după ce o furtună a întrerupt meciul de optimi de finală a Campionatului European.

Echipele au reluat jocul după 24 de minute, când arbitrul Michael Oliver a demis echipele în urma unei scurte sesiuni de încălzire. Nu au fost vizibile bălți, deși unele gazon s-au slăbit și jucătorii au alunecat după reluarea jocului.

Scorul a fost 0-0 când ploaia a căzut lângă Westfalenstadion în minutul 35, vântul puternic și fulgerele repetate i-au scos pe arbitri. Chiar înainte să plece jucătorii, s-a auzit un zgomot puternic în jurul stadionului.

În contrast puternic cu seara caldă de vară care o precedase, terenul a fost salutat în timpul interceptării.

„Meciul a fost suspendat din cauza vremii nefavorabile. Mai multe informații urmează în curând”, se citește un anunț pe ecranul stadionului.

Apa s-a turnat peste marginea acoperișului, în timp ce fanii din primele rânduri ale faimoasei tribune de Sud a stadionului erau împrăștiați pe scaunele lor. Unii fani germani au cântat: „Oh, ce minunat este”, iar câțiva suporteri danezi au dansat în potopul care a căzut pe partea lor de stand.

Două petreceri mari de vizionare în zonele locale de fani au fost anulate din cauza vremii, a spus poliția locală. „Vă rog să părăsiți aceste locuri”, a scris poliția pe X.

Câștigătorul va juca fie Spania, fie Georgia în sferturile de finală pe 5 iulie.

Evenimentele meteorologice severe sunt o problemă mai obișnuită pentru organizatorii UEFA și Campionatele Europene decât pentru FIFA și Cupa Mondială.

În 2008, co-gazdă, Elveția, a jucat un meci din faza grupelor împotriva Turciei la Basel, sub o ploaie abundentă din prima repriză. Bălțile din gura turcească au ajutat Elveția să preia conducerea, șutul lui Hakan Yakin a fost oprit de apă stătătoare.

READ  Pentru republicanii anti-Trump, totul se reduce la New Hampshire

Ploaia s-a atenuat și bălțile au fost în mare parte curățate la pauză, dar suprafața de joc din St Jacobs Park a supraviețuit încă unui singur meci – o altă aventură ploioasă între Elveția și Portugalia – care a trebuit să fie retrogradat înainte de sferturile de finală.

S-a raportat la acea vreme că mutarea de a aduce un nou teren din Olanda a costat UEFA 200.000 de euro (214.000 de dolari).

Ploaia abundentă a afectat o altă echipă co-gazdă la Euro 2012. Meciul Ucrainei împotriva Franței de la Donețk a fost oprit după cinci minute de arbitrul Bjorn Kuipers. Când părea că echipele se vor întoarce a doua zi pentru a relua jocul la Donbass Arena, ploaia s-a domolit și echipele s-au reluat după o pauză de 56 de minute.

Efectul asupra televiziunii programate a fost că meciul zilei – Suedia vs Anglia de la Kiev – a fost amânat cu 15 minute.

În Franța, jocul Euro 2016 a fost oprit câteva minute de o furtună cu grindină la Lyon, când jucătorii din Irlanda de Nord și Ucraina au părăsit terenul în minutul 58.

Unul dintre stadioanele Euro 2016 a primit un nou teren cultivat în Olanda înainte de sferturile de finală, după săptămâni de ploaie continuă și puțin soare la Lille.