Lionel Messi ratează lovitura de pedeapsă pentru Argentina, când Emiliano Martinez salvează la loviturile de departajare din Copa America

Timp de 90 de minute, joi seara, Argentina s-a simțit confortabil. În mai mult de 360 ​​de minute din această Copa America 2024, campionii în curs nu au primit niciun gol.

După ora 22, la Houston, au fost în pragul eliminării, șocați de Ecuador și ratând Lionel Messi la loviturile de departajare – până când portarul Emiliano Martinez a salvat ziua.

Argentina a condus cu 1-0 într-un joc foarte interesant, dar nu a dominat niciodată. În timpul de oprire din a doua repriză, Ecuador a egalat – șocându-i pe cei 70.000 de fani de la NRG Stadium și trimițând jocul direct la penalty-uri.

În loviturile de departajare, Messi, după o plimbare lungă, singuratică, de la mijlocul terenului până la fața locului, și-a tras penalty direct la mijlocul porții, de pe bară și în acoperișul fileului.

Dar Martinez, omul finalelor Cupei Mondiale din 2022 și poate cel mai bun opritor de penalty din lume, a răspuns cu o salvare emfatică la prima încercare a Ecuadorului.

Messi, ținându-se de mână cu coechipierul Christian Romero, a făcut prima sa mișcare către Martinez de parcă ar fi vrut să spună „mulțumesc”.

După ce Julian Alvarez a marcat pentru a învinge Argentina în loviturile de departajare, Martinez a făcut o altă salvare remarcabilă, plonjând în dreapta sa și parând mingea cu o mână stângă uriașă.

Martinez, iubit și detestat pentru jocul său, sportivitatea și trăsăturile sale, a sărit de pe iarbă și a dansat înapoi la suporteri din spatele porții.

READ  Caitlin Clark oferă serviciului lui Michelle la „SNL” înainte de draftul WNBA 2024

În acel moment, se părea că Ecuadorul nu mai avea nicio șansă. Mojo-ul lui La Albiceleste a revenit brusc. Alexis McAllister i-a pus 2-0 în avantaj.

Ecuador și-ar transforma următoarele două penalty-uri, dar Gonzalo Montiel, care a înscris clincherul în Qatar în urmă cu 19 luni, și-a păstrat calmul pentru a oferi Argentinei un avantaj de 3-1. Iar Nicolas Otamendi și-a îngropat penalty-ul pentru a rezerva Argentinei locul în semifinale, unde se va confrunta cu câștigătoarea meciului Canada-Venezuela de vineri.

Cu excepția a câteva minute joi seara, păreau destinați acea semifinală. Dar nu au arătat niciodată mai bine. Martinez și-a păstrat intactă seria cu mai multe meciuri fără scoruri, cu o salvare largă la începutul primei reprize.

În cele din urmă, Argentina a lovit prima lovitură în poartă. Mac Allister a întâlnit un colț de Messi la stâlpul apropiat și l-a aruncat spre stâlpul îndepărtat, unde Lisandro Martinez aștepta inteligent să dea din cap.

Totuși, atacul argentinian a fost liniștit toată noaptea. Messi a fost accidentat în meciul cu Chile cu nouă zile mai devreme și nu era singurul său obișnuit.

La cincisprezece minute din a doua repriză, Ecuadorului i s-a acordat un penalti – dar Enner Valencia a tras din bara după ce a trimis-o pe Amy Martinez pe o cale greșită.

Persoanele defavorizate, însă, i-au evidențiat pe campionii apărării și, în cele din urmă, au obținut o egalare meritată în timpul opririi.

Două minute mai târziu, aproape că egalează Argentina cu un al doilea gol. Lovitura de cap liber, dar fals a lui Jordi Caicedo a fulgerat pe lângă poartă.

Așadar, sferturile de finală omite prelungiri și merg la penalty-uri – dacă toate meciurile eliminatorii din Copa America care au precedat finala sunt egale.

READ  Novak Djokovic l-a învins pe Ben Sheldon și a câștigat al 24-lea titlu de Grand Slam la simplu

Dar în schimburile de focuri, Argentina a avut un avantaj mare, inatacabil, de 6 picioare 5: omul pe care îl numesc „Tipu”, dec. 18, 2022 Portarul înflorit târziu care i-a permis lui Messi să cucerească lumea și a făcut același lucru din nou. eroici de joi seara.

Atletismul lui poate să nu fi funcționat, dar dimensiunea și instinctele lui au distrus Ecuadorul și au salvat Argentina din prag.

După ce Otamendi a sigilat victoria, Messi a pus din nou pumnul drept. În scurt timp, argentinienii au cântat și dansat din nou.