Lionel Messi înscrie în timp ce Argentina urmărește Canada, valsează în finala Copa America

EAST RUTHERFORD, NJ — Momentul decisiv în ultimul pas înapoi al Argentinei către Copa America a fost ca orice altă urcare: simplă.

nu aia Uşor. Argentina a trebuit să muncească, să gândească și să transpire pe stadionul MetLife marți seară, în prima manșă a două semifinale ale Cupei. Uneori au fost nevoiți să-și suporte frica inițială.

Dar au învins Canada cu 2-0 în finala de duminică. Punctul lor a fost poate cel mai subtil și simplu gol al lui Lionel Messi, debutul său. Iar descoperirea lor, la jumătatea primei reprize, a fost simplă – la propriu.

A fost nevoie doar de două pase, de la fundașul central la mijlocașul central, apoi de la mijlocașul central la atacantul central. Primul, de la Christian Romero la Rodrigo de Paul, a fost inofensiv. Dar al doilea argentinian l-a găsit pe ucigașul Canadei, Julian Alvarez.

Prima lui atingere a fost excelentă. Al doilea l-a lăsat pe fundașul canadian Moise Pompidou pe iarbă. Al treilea său l-a învins pe portar Maxime Crépeau pentru a da Argentinei conducerea.

Alvarez a fost cel care a ieșit din impas în urmă cu trei săptămâni, când aceste două echipe s-au întâlnit în jocul de deschidere al Copa America 2024. A durat 48 de minute în acea noapte în Atlanta, Canada. Aici, a durat doar 22.

În acele 22 de minute, Underdogs au fost plini de viață. Au găsit deschideri. Au înaintat pe tejghea. amenințat

Dar nu au calitatea de a sari la ocazii. Odată ce au fost de acord, au fost pâine prăjită.

Messi, cu o fină clasică și un șut cu piciorul drept, i-a îngropat pe roșii înainte de pauză.

READ  Două elicoptere ale Marinei Japoneze se prăbușesc în timpul exercițiilor, ucigând unul

La cinci minute după pauză, i-a îngropat.

Cristiano Ronaldo a marcat cele mai multe goluri în cariera sa ilustră, stabilind recordul în Copa America 2024. Îi dă o pasă lui De Paul. Și-a continuat alergarea. După ceva pinball de pedeapsă, a lovit piciorul într-un șut de Enzo Fernandez și a lovit pe jumătate, pe jumătate sclipit în plasă.

S-a uitat la arbitrul asistent și nu a știut dacă era în. Dar era, așa că a sărit încet în brațele lui Enzo și a simțit un sentiment pe care nu-l mai simțise din octombrie într-un meci competitiv din Argentina.

Arăta relativ pieton în cele trei meciuri din Copa America înainte de 2024. Aparent, așa a fost și Argentina.

Albiceleste Acel meci de deschidere împotriva Canadei a fost vulnerabil. Aveau nevoie de un gol întârziat și norocos de Lautaro Martinez pentru a învinge Chile. Ei i-au odihnit pe titulari într-o finală de grupă fără sens împotriva Peruului. Aveau nevoie de lovituri de departajare – și de un portar eroic, Emiliano Martinez – pentru a menține Ecuadorul în sferturile de finală.

Deci nu au demonstrat că pot fi campioni mondiali în această semifinală. Uneori, păreau să rămână fără idei atacatoare.

Dar au avut destule pentru a recâștiga Canada; Sunt uneori plictisitoare, dar adecvate.

Sunt suficient de buni pentru a ajunge în finala celui de-al treilea turneu major la rând, unde vor întâlni fie Columbia, fie Uruguay, primul lor adversar formidabil al verii.

Dacă demonstrează ceva nu este atât de relevant. Sunt la 90 de minute pentru un alt titlu.

Acoperirea live s-a terminat40 de actualizări

• TIMP COMPLET: Argentina 2-0 Canada

22′ Julian Alvarez înscrie după un pas dulce al lui Rodrigo de Paul.

51′ Lionel Messi înscrie primul gol al meciului asistat de Enzo Fernandez.