Kansas City Chiefs vor înfrunta Philadelphia Eagles în Super Bowl LVII

CNN

Kansas City Chiefs avansează la Super Bowl LVII cu o victorie cu 23-20 în fața Cincinnati Bengals în meciul de campionat AFC de duminică de pe stadionul Arrowhead din Kansas City, Missouri.

După ce a suferit o entorsă mare a gleznei săptămâna trecută în victoria din runda divizionară împotriva Jacksonville Jaguars, Patrick Mahomes a jucat înainte și înapoi pentru a conduce echipa la victorie.

Kansas City a condus cu 6-0 după două goluri de teren. Înainte de pauză, Mahomes și-a găsit ținta favorită – tight end Travis Kelce – pentru un touchdown pentru a lua conducerea cu 13-3. Kells a fost listat ca discutabil pentru joc din cauza unei accidentări la spate.

Chiar înainte de pauză, bengalezii au aruncat pe teren și au lovit un gol de teren pentru a reduce deficitul la 13-6.

La prima posesie ofensivă a lui Bengals din a doua repriză, fundașul Joe Burrow l-a lovit pe receptorul larg Dee Higgins pentru un touchdown de 27 de metri pentru a egala meciul la 13. Cu toate acestea, Mahomes a fost în mod clar nedumerit și Chiefs au răspuns cu o aruncare de touchdown cu laser. Marquez Valdes-Scandling preia din nou conducerea.

Apărarea Chiefs a oprit ofensiva de mare putere a Bengals până la prima piesă a celui de-al patrulea sfert.

Pe locul patru, Burrow a aruncat mingea pe teren și a lovit Ja’Mar Chase la 35 de metri pentru a muta Cincinnati adânc în teritoriul Kansas City. Două meciuri mai târziu, fundașul Bengals Samaje Perine a marcat la o cursă de touchdown de 2 iarzi pentru a egala din nou jocul.

Chiefs i-au dat lui Burrow mingea înapoi cu mai puțin de un minut de la final, iar scorul a fost egal la 20. Sky Moore, care a revenit la Chiefs, a stabilit atacul cu o poziție bună pe teren, pe un punct Bengals de 29 de metri. Pe al treilea jos, Mahomes a făcut balonare și, în timp ce a ieșit din limite, defensiv-ul lui Bengals Joseph Osai l-a împins și a fost chemat pentru o penalizare de 15 yarzi de duritate inutilă.

READ  Yellen avertizează asupra „crizei constituționale” din cauza impasului plafonului datoriei SUA

Kicker-ul din Kansas City, Harrison Butker, a lovit un câmp de 45 de metri pentru a-i trimite pe Chiefs la Super Bowl pentru a treia oară în patru sezoane.

ziua trecuta, Philadelphia Eagles i-au învins pe San Francisco 49ers31-7 la Lincoln Financial Field din Philadelphia pentru a avansa la meciul de campionat pentru prima dată după sezonul 2017-18.

Eagles au marcat la prima posesie și nu s-au uitat niciodată înapoi într-o detriment de 49 de alergări.

Linebackerul Eagles, Hassan Reddick, a suferit o accidentare la cotul drept în primul sfert, după o lovitură, iar cei de la 49ers au fost lăsați deoparte pentru scurt timp. Josh Johnson, fundașul al patrulea șir pentru San Francisco, a înlocuit Birdie până în al treilea sfert, înainte de a fi forțat să iasă din joc cu o comoție cerebrală.

Jucând pe un cot accidentat, Purdy a reintrat în joc, dar atacul lui 49ers s-a străduit să adună puncte.

Între timp, fundașul Eagles, Jalen Hurts, și jocul de alergare din Philadelphia, au trecut peste întreaga apărare a lui 49ers, strângând 148 de yarzi de urgență și patru touchdown-uri la sol. Cu touchdown-ul său de grabă în al patrulea sfert, Hurts (15) l-a depășit pe Cameron Newton (14) pentru cele mai multe touchdown-uri dintr-un sezon de către un QB din istoria NFL, inclusiv playoff-urile. Potrivit NFL Research.