JuJu Watkins 51 de puncte 15 USC 67 de puncte Nr. 4 în înfrângerea lui Stanford

JuJu Watkins a fost de neoprit vineri. (AP Photo/Josie Lebay)

JuJu Watkins arăta ca un talent special de la primul său joc la No. 15 USC, dar vineri a dus-o la un alt nivel.

Adevăratul boboc al națiunii și fostul prospect din top 4 l-a concediat pe Stanford pentru un titlu istoric, înregistrând un record de 51 de puncte într-o înfrângere cu 67-58. Repetăm ​​asta pentru a sublinia: a marcat 51 de puncte într-un joc în care echipa sa a marcat 67 de puncte.

Și a făcut-o cu fotografii ca acestea:

Vestiarul USC a avut ceva timp să sărbătorească după meci:

Singurii alți marcatori pentru USC au fost Mackenzie Forbes (12 puncte), Rhea Marshall (două puncte) și Clarice Agunwafo (două puncte). Watkins a tras 14 din 26 de pe teren cu 11 recuperări, patru furturi și două pase decisive.

Restul troienilor s-au combinat pentru a trage 7 din 38.

Izbucnirea sporește media de punctaj al sezonului lui Watkins la 27,2 puncte pe meci, al doilea la nivel național după Kaitlyn Clark (32,1 puncte pe meci). El nu a marcat mai puțin de 15 puncte într-un meci în acest sezon și a depășit 25 de puncte în 12 din 18 meciuri. Aceasta a inclus un alt uluitor de la UCLA, neînvinsă atunci.

Am spus odată că orice zi în care jucătoarea USC Lisa Leslie doboară recordul trebuie să fie o zi bună. Pentru a prelungi acest punct, orice zi în care un jucător USC încalcă Cheryl Miller trebuie să fie o zi bună.

Watkins a făcut-o în trei sferturi, egalând recordul de începători al lui Miller de 40 de puncte într-un singur joc de 30 de minute. Statistici și informații ESPN. El a marcat 11 puncte în al patrulea sfert pentru a doborî recordul programului deținut de Sherry Nelson din 1989.

READ  Avocații lui Trump au cerut o întâlnire cu procurorul general Merrick Garland cu privire la ancheta consilierului special

A fost cele mai multe puncte marcate de vreo jucătoare de baschet de colegiu feminin în acest sezon, depășind cele 47 de puncte ale starului din Colorado Celia Watson.