Carlos Algarz a câștigat al treilea titlu de Grand Slam cu victoria în 5 seturi în fața lui Alexander Zverev la Openul Francez

Christophe Aena/AP

Carlos Algaras a câștigat trofeul French Open cu o victorie în cinci seturi în fața lui Alexander Zverev.

CNN

Carlos Algarz a câștigat al treilea titlu de Grand Slam Open francez Duminică, Alexandru l-a învins pe Zverev cu 6-3 2-6 5-7 6-1 6-2.

Odată cu victoria, Algarz, în vârstă de 21 de ani, a devenit cel mai tânăr jucător care a câștigat un titlu de Grand Slam pe fiecare suprafață, câștigând US Open în 2022 și Wimbledon anul trecut.

A venit într-un joc tensionat împotriva lui Zverev Curtea Philippe-Satrier Pentru a adăuga la colecția sa de trofee, defilează într-unul dintre cele două seturi într-un mod impresionant.

În condiții de vânt, spaniolul și-a prezentat brandul neînfricat de tenis în fața unei mulțimi pariziene pline de viață.

El a salvat câteva puncte de break pentru a menține conducerea în setul decisiv și a mers la dublu break înainte de a reuși pentru victorie în patru ore și 19 minute, scufundându-se la pământ și bătând pumnii de bucurie.

Algarez rămâne neînvins în finalele de Grand Slam și este cel mai tânăr câștigător al Openului Francez de când compatriotul Rafael Nadal a câștigat al treilea dintre cele 14 titluri ale sale la simplu în 2007.

„De la primul meci și până astăzi (pentru mine), mulțimea a fost grozavă”, a mulțumit Algaraz echipei și familiei sale în interviul său pe teren. „Am doar cuvinte bune pentru tine pentru sprijinul pe care l-am primit nu numai în meciuri, ci și la antrenamente… ai făcut acest turneu atât de special.”

A fost o afacere strânsă după ce Ika Sviatek a câștigat sâmbătă titlul de simplu feminin în seturi consecutive.

READ  Shohei Ohtani a rupt UCL, nu va mai juca în '23

Perechea a schimbat break-uri într-o pauză tensionată la începutul meciului, înainte ca Algaras să fie în frunte cu 2-2.

A început să închidă setul cu un câștigător de forehand, dar de acolo Zverev și-a crescut intensitatea și a produs un tenis foarte bun în setul doi.

El a avut o rată de succes la primul serviciu de 83% în al doilea set, în timp ce a egalat meciul la pauză dublă, înainte de a pierde în fața lui Dominic Thiem în cinci seturi în finala US Open 2020, în drum spre câștigarea primului său titlu de Grand Slam. .

În setul al treilea, Algaras a salvat trei puncte de break pentru a conduce cu 5-2 și a părut să-și recapete controlul asupra meciului. Dintr-o dată, totuși, jocul lui a scăzut și Zverev a urlat înapoi, câștigând următoarele cinci jocuri pentru a lua conducerea turneului pentru prima dată.

Jean-Francois Badias/AP

Zverev, care joacă în prima sa finală la French Open, urmărește un șut împotriva lui Algaraz.

Numărul 3 mondial a trebuit să răspundă și a făcut-o cu stil. Un forehand feroce l-a adus pe Algarez cu 2-0 în al patrulea set, înainte ca un drop shot bine executat să stabilească o nouă pauză din serviciul lui Zverev două jocuri mai târziu.

A existat un schimb de pauze de ambele părți ale timpului clinic pentru Algaraz, care apoi și-a ținut serviciul pentru a forța un decisiv.

A fost doar pentru a doua oară din 2005 când finala masculină de la Openul Francez a ajuns la 5 seturi, iar erorile neforțate ale lui Zverev – inclusiv o dublă greșeală – au fost un semn că presiunea începea să-și ia factura.

READ  Ultimele știri despre războiul Israel-Hamas, pe măsură ce numărul morților crește pe fondul invaziei din Gaza: actualizări live

După ce a condus cu o pauză, Algaras a trebuit să se scoată dintr-o gaură de 0-40 în jocul următor.

Cu linia de sosire la vedere, o lovitură uimitoare de pasă din rever l-a ajutat să se îndrepte spre o nouă pauză, iar de acolo câștigarea unui al treilea titlu de Grand Slam – pe terenuri dure, iarbă și acum pe zgură – a fost doar o formalitate.

Clive Brunskill/Getty Images

Algaraz sărbătorește al treilea titlu de Grand Slam – chiar înainte de a împlini 22 de ani.

Zverev a avut cea mai bună cursă la Openul Francez în urma unui caz de agresiune, iar vineri, un tribunal din Berlin a anunțat că el și fostul său partener au convenit la un acord de pledoarie.

Întrebat despre reconcilierea dinaintea finalei, numărul 4 mondial a spus că este „bucurat că s-a terminat”, dar „nu a vrut să mai pună o altă întrebare despre această problemă”.

El a trebuit să vină din două meciuri de cinci seturi – împotriva lui Dalen Kriegspoor și Holger Roone – în cursa spre finală, precum și să revină dintr-un set în jos împotriva lui Casper Rutt în semifinale.

Algaraz, în schimb, a petrecut mai puțin timp pe teren decât adversarul său, în ciuda faptului că a suferit o accidentare la mână înainte de Openul Francez din acest an. Își îmbunătățește recordul la 11 victorii și doar o înfrângere în meciuri de cinci seturi – o statistică remarcabilă pentru un jucător atât de tânăr.

Una dintre aceste victorii la maraton a fost în semifinale împotriva campionului Australian Open și în curând viitorul No. 1 mondial, Janic Sinner, făcându-l pe Alcaraz primul om din era Open care a câștigat o finală și o semifinală în cinci seturi.

READ  Plafonul datoriei: Nu se vorbește despre când se vor întâlni negociatorii următoare

El nu a fost cel mai bun în finala împotriva lui Zverev – a lovit 56 de erori neforțate cu 52 de câștigători – dar ultima sa victorie de Grand Slam este o dovadă în plus că Algaraz prosperă atunci când joacă sub o presiune uriașă în meciuri cu mize mari.

A fost o altă performanță de hotar într-o carieră remarcabilă de tenis.