Care este cea mai mare finală NBA? Mavericks se află într-o serie de victorii în meciul 4

Joaca

The Dallas Mavericks Exista riscul de a fi măturat Boston Celtics Vineri intră în jocul 4 din finala NBA 2024. Cu spatele lipit de perete, Mavericks a oferit una dintre cele mai mari supărări din istoria Finalelor.

Mavericks au luat un avans de 48 de puncte într-o victorie cu 122-84 în fața lui Celtics la American Airlines Center din Dallas. Marja de 38 de puncte a marcat a treia cea mai mare marjă de victorie din istoria Finalelor.

Pe măsură ce Mavericks devin prima echipă din istorie care a revenit dintr-un deficit de 3-0, mulți fani NBA s-ar putea întreba despre o altă realizare pe care nu doresc să le fie atașată numelui lor: Care este cea mai mare finală NBA? Care sunt cele mai puține puncte înscrise în finala NBA? Vă avem acoperit.

Jocul 4 al finalei NBA: Celtics vs. Mavericks recapitulare, evidențieri

Care este cea mai mare pierdere din istoria finalelor NBA?

Utah Jazz a avut cea mai mare pierdere din istoria finalelor NBA. Iată cele șase* cele mai mari pierderi din finală:

1. Finala 1998, meciul 3: Chicago Bulls 96, Utah Jazz 54

Marja de victorie: 42 de puncte

Karl Malone a fost singurul jucător de Jazz cu cifre duble, înregistrând 22 de puncte și trei recuperări. Shandon Anderson a marcat 8 puncte pentru următorul cel mai mare marcator pentru Utah. Jazz a marcat nouă puncte în al patrulea sfert, al doilea cel mai puține puncte înscrise într-un al patrulea sfert din istoria Finalelor. Între timp, superstarul Bulls Michael Jordan a marcat 24 de puncte, iar Tony Kukoc a marcat 16 puncte.

READ  Subiecte: Instagram lansează o aplicație pentru a concura cu Twitter

2. Finala 2008, meciul 6: Boston Celtics 131, Los Angeles Lakers 92

Marja de victorie: 39 de puncte

Începătorii din Boston Kevin Garnett (26), Rajon Rondo (21) și Ray Allen (26) s-au combinat pentru 73 de puncte pentru a lua seria. Celtics i-au învins pe Lakers cu 34-15 în al doilea sfert și, în ciuda celor 22 de puncte ale superstarului Kobe Bryant, Lakers nu și-au putut recupera. Cele 38 de turnover-uri ale Lakers nu au ajutat și au dus la 32 de puncte Boston.

3. Finala 2024, jocul 4: Dallas Mavericks 122, Boston Celtics 84

Marja de victorie: 38 de puncte

Dallas a folosit un parcurs de 40-14 în primul și al doilea sfert pentru a lua un avans de 50-25. A condus cu 61-35 la pauză, apoi și-a extins avantajul la 88-52 cu 3:18 rămase în al treilea sfert. Starul Mavs Luka Doncic a revenit dintr-un meci slab 3, marcând 29 de puncte (25 în prima repriză), oferind cinci pase decisive, adunând cinci recuperări și înregistrând trei furări. Kyrie Irving a adăugat 21 de puncte și șase pase decisive.

4. Finala 2013, meciul 3: San Antonio Spurs 113, Miami Heat 77

Marja de victorie: 36 de puncte

Totul a mers adânc pentru Spurs în aceasta. Ei au lovit 50% din punctele lor de 3 puncte (16 din 32), cu șapte de la Danny Green și șase de la Gary Neal de pe bancă. Spurs au depășit Heat cu 63-33 în a doua repriză, transformând un avantaj de șase puncte într-un râs la pauză.

5. Finala 1978, jocul 6: Washington Bullets 117, Seattle SuperSonics 82

Marja de victorie: 35 de puncte

Seven Bullets au marcat în cifre duble, cu 21 de puncte, 15 recuperări și cinci blocuri de la Elvin Hayes și 19 puncte fiecare de la Bob Dandridge și Mitch Kubczak. Washington a depășit Seattle cu 70-47 în a doua repriză.

READ  Încercare de lovitură de stat în Bolivia: generalul închis, armata fuge de la palat

D-6. Finala 1985, meciul 1: Boston Celtics 148, Los Angeles Lakers 114

Marja de victorie: 34 de puncte

În așa-numitul Masacrul Memorial Day, Celtics i-au urmărit pe Lakers. Kevin McHale a marcat 26 de puncte, toți cei cinci titulari ai Celticului au marcat în cifre duble (Larry Bird 19 puncte, nouă pase decisive, șase recuperări, trei furturi), iar Scott Wedman a marcat 26 de puncte. 148 de puncte este cel mai mult într-un joc de finală.

D-6. Finala 1961, meciul 1: Boston Celtics 129, St. Louis Hawks 95

Tom Heinsohn a avut 26 de puncte și 11 recuperări, Bill Russell a avut 15 puncte și 31 de recuperări. A fost al treilea din cele opt campionate consecutive celtice.

Care sunt cele mai puține puncte înscrise în finala NBA?

• 7 iunie 1998: Jazz 54, Bulls 98
  • 18 iunie 1999: Knicks 67, Spurs 80
  • 15 iunie 2010: Celtics 67, Lakers 89
  • 10 iunie 2004: Lakers 68, Pistons 88